Na które masz Jonasz?

Katarzyna Matejek

publikacja 20.02.2015 12:23

Trwają rekolekcje internetowe "Znak Jonasza", prowadzone przez redemptorystów ze Szczecinka.

Na które masz Jonasz? Adwentowe rekolekcje, prowadzone przez redemptorystów ze Szczecinka, zyskały grono stałych odbiorców. "Znak Jonasza" to druga, po "Pustej Studni", propozycja rekolekcyjne dla internautów, nie tylko z naszej diecezji Katarzyna Matejek /Foto Gość

Redemptoryści z parafii pw. Ducha Świętego w Szczecinku - o. Marek Krzyżkowski i o. Marek Kordecki - przygotowali cykl rekolekcji w internecie. Z pomocą o. Macieja Ziębca z Lublina zainaugurowali „Znak Jonasza, czyli rekolekcje internetowe dla życiowych topielców”.

W każdą niedzielę, środę i piątek można obejrzeć na ich stronie krótki odcinek dotyczący życia Jonasza. Ponadto codziennie będą tam umieszczone krótkie rozważania, komentarze do liturgii słowa. - Rekolekcje nazwaliśmy „Znak Jonasza”, ponieważ chcemy czytać słowo po słowie teksty zapisane w starotestamentalnej Księdze Jonasza - wyjaśnia o. Krzyżkowski. - Będziemy namawiali, by w osobie proroka zobaczyć samych siebie - w jego wyborach, decyzjach. A także to, że każdy z nas jest Jonaszem, każdy z nas nosi jego imię. Każdy ma na drugie, trzecie, kolejne Jonasz.

Z okazji trwającego Roku Życia Konsekrowanego ojcowie zaprosili internautów na rekolekcje do siebie, do swoich mieszkań. - To mają być nauki domowe, rodzinne. Chcielibyśmy zaprosić wszystkich do naszych klasztorów, domów, pokoi - powiedział o. Krzyżkowski. Proponuje, by - jak to niegdyś bywało - zasiąść razem przy domowym stole z Biblią w ręku i wspólnie czytać ją, próbować rozumieć. - Chcemy to zrobić zwyczajnie, bez zbędnego mędrkowania, jak bliscy, którzy gromadzą się wokół tego, co dla nich jest najważniejsze.

Rekolekcje rozpoczęły się zdaniem: „Pan przemówił do Jonasza, syna Amitaja” - Bóg nie przemawia do ogółu, do masy ludzi, lecz do konkretnego człowieka - przekonuje o. Marek. - Co to znaczy? Że te rekolekcje są dla ciebie. Nie dla tłumu, nie dla kogoś, kto siedzi obok, za ścianą.

Jonasz, z którym uczestnicy rekolekcji mogą się utożsamić, to człowiek-gołąb. - On fruwa ponad ziemią. Jonasz to człowiek, któremu nie wystarcza codzienność, życie z dnia na dzień. To człowiek-ptak, pełen marzeń, pragnień, by rozwijać swoje talenty. On nieustannie chce czegoś więcej - zachęcają w pierwszym odcinku redemptoryści. Rekolekcje dostępne są na www.znakjonasza.blogspot.com.