Diecezjalne zmagania z Pismem Świętym

Karolina Pawłowska

publikacja 21.04.2015 16:18

Krystyna Lenz, Angelika Stawska i Marta Grabowska – to zwyciężczynie etapu diecezjalnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Civitas Christiana.

Diecezjalne zmagania z Pismem Świętym Najlepsza podczas finałowych zmagań okazała się Krystyna Lenz z Koszalina Karolina Pawłowska /Foto Gość

Podczas finałowego starcia w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie pokonały ponad 70 swoich kolegów i koleżanek z całej diecezji, wyłonionych podczas zmagań na etapie szkolnym.

W tym roku przedmiotem pytań były Księga Jonasza, Dzieje Apostolskie i Ewangelia wg św. Łukasza. W teście przygotowanym na etap diecezjalny można było zdobyć w sumie 90 punktów.

Jak przyznaje ks. dr Tomasz Tomaszewski, przewodniczący jury, tegoroczny poziom konkursu jest zadowalający.

- Trudno od młodego człowieka na poziomie szkoły średniej wymagać syntezy teologicznej, więc pytania skupiały się na płaszczyźnie literacko-historycznej. Nie wydaje mi się, żeby były specjalnie trudne, choć wymagały bardzo szczegółowej lektury i zapamiętywania najdrobniejszych rzeczy, np. jakiej prowincji był prokonsulem Gallio, a także wczytywania się w przypisy, żeby np. znaleźć odpowiedź na pytanie z czego robiony był bisior – podsumowuje biblista.

Podkreśla jednak, że istotą konkursów biblijnych nie jest weryfikacja zdolności zapamiętywania szczegółów z Pisma Świętego, ale doprowadzenie do osobistego spotkania ze Słowem Bożym.

- Nie jesteśmy w stanie wejść w serce tego młodego człowieka. Nie wiemy, czy to spotkanie z Pismem Świętym będzie go rozwijać, czy całe przygotowanie do konkursu pozostanie na poziomie głowy, intelektu. Musi zostać przetarty szlak do jego serca, żeby lektura przełożyła się na doświadczenie spotkania z Panem Bogiem. Szkoda, żeby zatrzymali się jedynie na wiedzy encyklopedycznej. Zawsze przy okazji takich konkursów mam nadzieję, że dla młodych ludzi to nie tylko okazja do błyśnięcia wiedzą i pamięcią, ale że to jest któryś z etapów ich osobistej drogi z Panem Bogiem – zauważa ks. Tomaszewski.

W części pisemnej konkursu najlepsi byli: Krystyna Lenz z II LO w Koszalinie, Natalia Bruska z Technikum Leśnego w Warcinie, Martyna Dyś z IV LO w Słupsku, Marta Grabowska z II LO w Słupsku, Angelika Stawska z Zespołu Szkół im. Stanisława Lema w Koszalinie, Łukasz Noculak z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Pile i Maksymilian Atałap z I LO w Koszalinie.

W drugiej części konkursu finałowa siódemka odpowiadała na pytania ustnie. Najlepiej poradziła sobie z nimi koszalinianka Krystyna Lenz. Dla Krysi to nie pierwszy konkurs związany z teologią. Ma na swoim koncie zwycięstwo w diecezjalnym etapie Olimpiady Teologii Katolickiej i w konkursie poświęconym kard. Ignacemu Jeżowi. Jak przyznaje dzisiejszy konkurs to była rozrywka w przygotowaniach do matury.

- Biblia to dla mnie ważna lektura, chociaż częściej sięgam po Nowy Testament, który wydaje się bardziej zrozumiały. Wprawdzie nie czytam go codziennie, ale staram się otwierać Pismo Święte systematycznie, wybieram fragmenty, nad którymi się zastanawiam. Ten konkurs uświadomił mi, jak wiele rzeczy wcześniej nie zauważałam podczas czytania. Myślę, że dzięki temu będę też częściej czytać Pismo Święte, bo to wielka skarbnica wiedzy i można w niej wyczytać, jak bardzo Pan Bóg kocha człowieka – wyznaje zdobywczyni I miejsca.

Razem z Angeliką Stawską i Martą Grabowską będą na początku czerwca reprezentować naszą diecezję w Niepokalanowie podczas wielkiego finału ogólnopolskiego. Powalczą tam też m.in. o indeksy, które zapewniają laureatom jako nagrody wyższe uczelnie z całej Polski.

Gratulacje wszystkim uczestnikom konkursu składał bp Edward Dajczak.