Prokuratura umorzyła sprawę prof. Chazana

ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 01.05.2015 14:47

Profesor przyjeżdża do Koszalina. Powie m.in. o tym, dlaczego odmówił wykonania aborcji i wskazania lekarza, który by się jej podjął.

Prokuratura umorzyła sprawę prof. Chazana Prof. Bogdan Chazan Tomasz Gołąb /Foto Gość

Jak podaje portal tvp.info śledczy uznali, że prof. Bogdan Chazan nie złamał prawa odmawiając wykonania aborcji swojej pacjentce, mimo, że były wskazania medyczne do przeprowadzenia takiego zabiegu.

W związku z tym mokotowska prokuratura zdecydowała o umorzeniu śledztwa ws. "narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w związku z odmową przeprowadzenia zabiegu usunięcia ciąży"

Dziennikarze tvp.info ustalili, że pod koniec lutego do prokuratury trafiła opinia biegłych z wrocławskiej Akademii Medycznej. Analizowali oni dokumentację ciąży kobiety, która była m.in. pacjentką szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie, kierowanego przez prof. Bogdana Chazana.

Śledczych interesowało m.in. czy zdrowie pacjentki było zagrożone, bo to jest jeden z warunków dopuszczalności legalnego usunięcia ciąży. Opinia dotyczyła także kwestii, czy ciąża była prowadzona w sposób prawidłowy. Z informacji do jakich dotarł portal tvp.info wynika, że opinia biegłych nie dała śledczym podstaw do przedstawienia zarzutów prof. Chazanowi. Wynikało z niej m.in., że narodziny dziecka nie zagrażały życiu i zdrowiu matki.

Prof. Bogdan Chazan, powołując się na klauzulę sumienia, odmówił wykonania w szpitalu aborcji, choć, według polskiego prawa, były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Odmówił też wskazania innego lekarza, który chciałby się podjąć usunięcia ciąży. Profesor został zwolniony z pracy, ponieważ według urzędników warszawskiego magistratu, nie miał prawa powoływać się na klauzulę sumienia, odmawiając pacjentce wskazania innego lekarza.

- Zarzuty w takiej sprawie mógłby usłyszeć podejrzany, gdyby "zmusił groźbą lub przemocą" pacjentkę do utrzymania ciąży. A tu nic takiego nie miało miejsca. Na chwilę obecną nie ma więc podstaw do przedstawienia komukolwiek zarzutów - mówi portalowi tvp.info jeden ze śledczych. 

18 maja w Koszalinie prof. Bogdan Chazan weźmie udział w spotkaniu otwartym, które rozpocznie cykl wywiadów na żywo zatytułowanych: "Gość na Plus". Jest to nowa inicjatywa koszalińskiej redakcji "Gościa Niedzielnego" i Radia Plus.

Spotkanie odbędzie się w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.