Święto biało-czerwonej

Karolina Pawłowska

publikacja 02.05.2015 16:43

- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypomina trudne i dumne dzieje naszej ojczyzny. Biało-czerwone flagi zdobiące nasze domy, place i ulice pozwalają nam poczuć dumę z dokonań naszych przodków - przypominali w Drawsku Pomorskim żołnierze, którzy wzięli udział w uroczystościach w centrum miasta.

Święto biało-czerwonej Drawszczanie całymi rodzinami, z biało-czerwonymi chorągiewkami, uczestniczyli w Dniu Flagi Karolina Pawłowska /Foto Gość

Polska flaga obchodzi swoje święto. Biało-czerwone pojawiły się na ulicach miast i w oknach domów wszystkich, którym bliskie są narodowe barwy.

- To ważne święto i nie wyobrażam sobie, że nie uczestniczylibyśmy w nim – zapewnia Dorota Andruszko, która obchodziła to święto w Drawsku Pomorskim. W oglądaniu uroczystego wciągania flagi na maszt towarzyszyła jej Wiktoria. Co roku też nie zapominają z mężem, żeby 2 maja wywiesić biało-czerwoną flagę z okien swojego domu.

- Jeśli my nie nauczymy naszych dzieci, że to ważne, to kolejne pokolenia nie będą miały szansy tego zrozumieć. Żyjemy w takich czasach, kiedy na pierwszym planie jest codzienne zabieganie i symbole narodowe przestają mieć znaczenie dla ludzi. To nasz, dorosłych obowiązek, żeby przekazać tę wiedzę tak, jak przekazujemy dzieciom naszą wiarę. To są dwa filary polskości: Bóg i ojczyzna - tłumaczy pani Dorota.

Podczas drawskich uroczystości nie mogło zabraknąć oczywiście wojska.

- Dla nas, ludzi w mundurach, to zaszczyt, że możemy na ramieniu nosić biało-czerwone barwy - przyznaje kpt. Roman Szkudlarek z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko.

- Zarówno my w mundurach, jak i cywile, powinni przekazywać tę dumę z biało-czerwonych barw kolejnym pokoleniom. To też wyraz naszego szacunku dla przeszłości i ludzi, którzy ją tworzyli. To dzięki nim dzisiaj możemy świętować - dodaje.

Razem z polskimi kolegami cześć biało-czerwonej oddali też żołnierze z USA, Kanady i Francji, którzy ćwiczą na drawskim poligonie.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 r. Nieprzypadkowo na świętowanie wyznaczono 2 maja - w przeddzień Święta Konstytucji 3 Maja: w czasach PRL w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, by nie były widoczne w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja; również w tym dniu, w 1945 r., żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie.