Podróż do krainy prądu

Karolina Pawłowska

publikacja 12.05.2015 10:57

W centrum Sławna wyrosło edukacyjne miasteczko, w którym mali i duzi mieszkańcy miasta mogą poznać tajemnice prądu elektrycznego. Wizyta mobilnego centrum nauki to zasługa dzieci ze sławieńskiej podstawówki.

Podróż do krainy prądu Dzięki prostym eksperymentom nawet najmłodsi mogą poznać tajniki prądu Karolina Pawłowska /Foto Gość

Uczniowie z trzech klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 3 ze Sławna zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego organizowanego przez Grupę Energa. Warunkiem uczestnictwa w programie było przeprowadzenie co najmniej trzech lekcji dotyczących energii elektrycznej – w oparciu o otrzymane materiały dydaktyczne – oraz realizacja dodatkowych działań autorskich.

- Kiedy przeczytałam informacje o konkursie, doszłam do wniosku, że chyba nie damy rady tego zrealizować z sześcio- i siedmiolatkami. Jak im wytłumaczyć, co to są elektrony, energia, obwody zamknięte? Okazało się, że w trakcie realizacji kolejnych projektów, dzieci same podpowiadały nowe pomysły. Energa proponowała przeprowadzenie trzech jednostek lekcyjnych, nam zajęło to prawie 2 i pół miesiąca, bo było to tak ciekawe – opowiada Oliwia Olszewska, wychowawczyni klasy I c, jednej z trzech, które podjęły się realizacji projektu.

- Takie lekcje, które odbywają się przez dotykanie, doświadczanie, wymyślanie rozwiązań, z pewnością wymagają sporo od nauczyciela. Efekty pokazują, że zdecydowanie warto w ten sposób je realizować – dodają zgodnie Marzena Kowalska i Iwona Olszewska, podkreślając, że konkursu nie udałoby im się wygrać, gdyby nie wielkie zaangażowanie rodziców pierwszaków.

Nagrodą jest dwudniowa podróż na Planetę Energii. Na sławieńskim placu wczoraj wyrosło centrum edukacyjne, w którym poprzez zabawę można nauczyć się, jak bezpiecznie korzystać z prądu i jak właściwie go użytkować, a także, jak ważne jest oszczędzanie energii.

Na gości miasteczka czeka wiele atrakcji m.in. kosmiczny Energobus – laboratorium na kółkach ze ścieżką dydaktyczną przedstawiającą historię prądu od elektronu do elektrowni, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez pracowników akademickich oraz film 3D.

- Energoludki miały olbrzymi problem, bo zużywały bardzo dużo prądu, a uzyskiwały go jedynie ze źródeł kopalnych. Kiedy zasoby na planecie im się skończyły przyleciały na ziemię, żeby tutaj nauczyć się, jak uzyskiwać energię elektryczną z innych źródeł – streszcza fabułę filmu Grzegorz Orłowski z „Planety Energii”.

- Od dzieci ze Sławna, które wygrały nasz konkurs mogą się już dużo nauczyć, bo dzięki projektowi sporo się dowiedziały, a to, o czym uczyły się w szkole przekazują swoim rodzicom w domach – dodaje. – W centrum można zobaczyć, ile energii potrzebuje zwykła żarówka, a ile żarówka ledowa, ile zużywają prądu sprzęty, które mamy w domu i dlaczego warto wymieniać je na sprzęty nowszej generacji. Oszczędzać można zacząć od teraz, nie tylko decydując się na wymianę wyposażenia w domu, ale po prostu stając się bardziej świadomym ich użytkownikiem: nie załadowywać lodówki do pełna i nie zastanawiać się, co chcemy z niej wyjąć przy otwartych drzwiczkach, czy przykrywać garnek, w którym coś gotujemy.

Podczas wizyty w centrum edukacyjnym można także wziąć udział w Energetycznym Turnieju Miast. Uczestnicy konkursu na ośmiu rowerkach wytwarzają za pomocą siły swoich mięśni energię gromadzoną w baterii. Mieszkańcy miasta, którzy zgromadzą najwięcej prądu zdobędą dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej klasy.

- Żeby zdobyć tablicę multimedialną mieszkańcy Sławna muszą pokonać 9 innych miast, do których w tym roku zawita „Planeta Energii”. Także na naszym profilu na Facebooku można oddać głos na Sławno i pomóc Szkole Podstawowej nr 3 – dołożyć swoje 100 ładunków prądu – wyjaśnia Grzegorz Orłowski.

Edukacyjne centrum otwarte jest przez cały dzień. Dzisiaj do godz.14 odwiedzają je uczniowie, po godz. 15 mogą do niego zajrzeć wszyscy mieszkańcy Sławna.