Książki idą do więzienia

Tomasz Borysewicz

publikacja 23.06.2015 18:44

W Pile są miejsca, w których można zostawiać książki, które zostaną przekazane osadzonym.

Książki idą do więzienia Akcja nie ma ram czasowych. Książki można zostawić w wyznaczonych miejscach w każdej chwili Tomasz Borysewicz

Fundacja "Zmiana" wraz z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Pile po raz kolejny zorganizowała akcję "Książki nie dzielą", która ma na celu wzbogacić ubogi księgozbiór w Zakładzie Karnym we Wronkach.

- Od dwóch lat staram się pomóc więziennej bibliotece. Akcja nie ma ram czasowych, w każdej chwili można zostawić u nas książki - mówi Aleksandra Flens-Nowacka z pilskiej biblioteki.

W tym roku do akcji włączyła się także parafia ewangelicko-augsburska, przy której również przyjmowane są książki.

Organizatorzy akcji proszą przede wszystkim o wydawnictwa po 2000 r. dla dorosłych i dla dzieci, ponieważ osadzonych odwiedzają rodziny z dziećmi. 

Mogą to być książki historyczne (od opisów, traktatów, biografii, autobiografii, wspomnień do rozpraw naukowych), kryminały, biografie i autobiografie, powieści, reportaże, albumy, psychologiczne, religijne, prawnicze oraz tomiki poezji i poradniki (w tym książki kucharskie, o technikach artystycznych, biznesowe).

Można również przekazywać lektury do szkół ponadgimnazjalnych, ponieważ w zakładzie przebywają osadzeni, którzy chcą w przyszłości zdać maturę.

Podczas zeszłorocznej akcji do Wronek z Piły przekazanych zostało aż 1600 książek.