Nie myślcie o żniwach

Karolina Pawłowska

dodane 21.07.2015 00:56

- W Ewangelii nie ma wskazania: czyńcie wszystko, by wasze żniwa były jak największe, byście odnieśli sukces. Bóg jest Panem żniwa, a nie my. Nam dana jest odpowiedzialność za siew. "Idźcie" - to jest słowo-klucz ewangelizacji - mówił bp Edward Dajczak na rozpoczęcie rekolekcji poprzedzających Przystań z Jezusem.

Nie myślcie o żniwach Przez tydzień ewangelizatorzy będą słuchać słowa Bożego, modlić się i przygotowywać do głoszenia Dobrej Nowiny Karolina Pawłowska /Foto Gość

Akcja ewangelizacyjna w Kołobrzegu wystartuje w piątek, ale jej uczestnicy już intensywnie się do niej przygotowują. 160 ewangelizatorów rozpoczęło w poniedziałkowy wieczór rekolekcje i warsztaty. Do Gościna, gdzie spędzą tydzień, przyjechali nie tylko z całej Polski, ale także z Meksyku, Słowacji i Czech.

Rekolekcje otworzyła Msza św., której przewodniczył bp Edward Dajczak. - Trzeba będzie mieć najpierw serce otwarte i dobrze posłuchać, czego od nas oczekuje Pan. Na tych rekolekcjach trzeba dosłuchać się, jaka jest Jego wola i jaki jest Jego plan ewangelizacji. My jesteśmy tymi, którzy za Maryją mają powiedzieć: amen, niech się stanie. Proszę o uległość serca, o nieustanną gotowość do korekty wszystkiego, co my sobie wymyśliliśmy na temat ewangelizacji – mówił ewangelizatorom biskup. - Niebezpieczne jest, a nawet chorobliwe, kiedy ewangelizator zaczyna przejmować się sobą i czekać na moc, jaka mógłby objawić, obmyśla plany. To jest pułapka, w jaką łatwo wpaść – przestrzegał.

Hierarcha zachęcał, by podczas głoszenia na ulicach wsłuchiwać się w Boga, ale także i w człowieka, do którego się idzie. 
- Kiedy do niego podchodzimy, to nie po to, żeby go zarzucić hasłami, nawet pięknymi i prawdziwymi słowami. Żeby wiedzieć, jakie słowa trzeba powiedzieć trzeba być otwartym na Ducha Świętego i równie otwartym na to, o co woła człowiek, do którego idziemy. W Ewangelii zabrzmiało przed chwilą: uzdrawiajcie chorych i mówcie, że przybliżyło się Królestwo Boże. Można powiedzieć: wysłuchajcie ich trosk, posłuchajcie tego, co ich boli. Nie myślcie tylko o niebie, bo troska o całego człowieka to też podanie chleba, gest, uśmiech – przypominał bp Dajczak.

Hierarcha będzie towarzyszyć ewangelizatorom przez kolejne dni. Pomocą w przygotowaniach będą również rekolekcje, które wygłosi o. Jose Maniparambil, znany biblista z Indii. Ale uczestnicy warsztatów nie tylko będą słuchać.

- Będziemy też skakać na warsztatach tanecznych, chwalić Pana śpiewem na warsztatach muzycznych, mówić na warsztatach kertygmatycznych i warsztatach świadectwa. Będziemy robić jeszcze mnóstwo innych rzeczy, o których ciężko teraz opowiadać, bo będą to warsztaty kreatywne: co podpowie nam Duch Święty, tego będziemy się uczyć. Ewangelizator musi być kreatywny. Nie wolno nam popadać w schematy, bo każdy człowiek, do którego idziemy jest jedyny i wyjątkowy. Warsztaty maja nam pomóc w tym, żeby w ewangelizowaniu było jak najmniej nas, a jak najwięcej Jezusa – wyjaśnia Zuzanna Zuzelska, koordynator Przystani z Jezusem.

W tym roku akcji przyświecają słowa z Dziejów Apostolskich: „Bo my nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli”. Ewangelizatorów będzie można spotkać na kołobrzeskim deptaku przy plaży od piątkowego popołudnia. 

Transmisję z "Przystani z Jezusem" przeprowadzaną przez Dobre Media można oglądać także u nas w zakładce "Dobre Media" na stronie głównej.