"Prawo do życia. Bez kompromisu"

Katarzyna Matejek

publikacja 30.07.2015 11:53

Taki tytuł nosi nie tylko najnowsza książka prof. Bogdana Chazana, ale też spotkanie dyskusyjne, które odbyło się w środę w sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP w Słupsku.

"Prawo do życia. Bez kompromisu" Prof. Bogdan Chazan podczas wystąpienia w słupskim sanktuarium

Ok. 180 osób przyszło do kościoła wysłuchać wykładu "Prawo do życia. Bez kompromisu" oraz by zadać pytania bezkompromisowemu obrońcy życia. Profesor wyjaśniał słuchaczom, dlaczego nie ma alternatywy dla obrony życia poczętego. W sposób przystępny, a zarazem wnikliwy wyjaśniał problemy antykoncepcji oraz kłamstwa na ten temat będące w publicznym obiegu. Podjął temat wczesnej diagnostyki prenatalnej i wynikających z niej zagrożeń, manipulacji informacją i prawem w kwestii in vitro, a zarazem dyskryminacją tych pacjentów, którzy chcieliby pomóc medycznie poczęciu dziecka stosując naprotechnologię. Mówił też o powrocie skompromitowanej w wyniku II wojny światowej eutanazji oraz eugeniki, odmawiającej prawa do życia ludziom, którzy w stadium zarodka lub płodu nie przeszli pozytywnie selekcji dotyczącej jakości życia (np. osób z zespołem Downa, Turnera). - W imię "litości" dla niepełnosprawnych i chorych, braku akceptacji dla własnej niewygody i cierpienia, podejmuje się w imieniu tych nienarodzonych (w niektórych krajach też noworodków) decyzję o ich śmierci. Że ich życie będzie tak trudne i ciężkie, że lepiej żeby się nie urodzili. Na jakiej podstawie? Kto nam dał takie upoważnienie? - pytał profesor.

Podobny problem dotyczy niedołężnych i nieusatysfakcjonowanych jakością "jesieni życia" ludzi starszych. - We Francji 15 proc. dorosłych nie wie, co się dzieje z ich rodzicami, czy żyją, czy nie, tak bardzo zostały rozbite więzy rodzinne - prof. wyjaśniał przyczyny, dla których ustanawianie prawa przeciwnego życiu przechodzi nie tylko przez parlamenty, ale przede wszystkim przez sumienia ludzi.

Prof. Chazan, odpowiadając na pytania licznie zgromadzonych słuchaczy, poruszał też kwestie bardziej szczegółowe, np. etyczną ocenę decyzji lekarzy pierwszego kontaktu, stojących przed dylematem wypisania leków, których działanie może wywołać skutki poronne. Zainteresowani pytali także o klauzulę sumienia, prawne aspekty podpisanej niedawno przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawy o zapobieganiu niepłodności, o uboczne skutki leków antykoncepcyjnych i gdzie przebiega moralna granica ingerowania w życie płodowe człowieka.

Wielu uczestników spotkania kupiło książkę "Prawo do życia. Bez kompromisu", będącą rozmową-rzeką Macieja Müllera z prof. Bogdanem Chazanem i uzyskało autograf profesora.