Poezja, podróż i "Nadzieja"

Katarzyna Matejek

publikacja 01.08.2015 03:15

W Kołobrzegu rozpoczął się 12. Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja".

Poezja, podróż i "Nadzieja" Zwycięzca Łukasz Jędrys z Olsztyna Katarzyna Matejek /Foto Gość

Najpierw kilkunastu pieśniarzy, niektórzy z towarzyszeniem instrumentalistów, wykonało utwory Jacka Kaczmarskiego oraz autorskie w ramach konkursu. Miłośnicy piosenki poetyckiej przybyli do Kołobrzegu z całej Polski, m.in. z Łodzi, Warszawy, Słupska, Lublina, Olsztyna, Zabrza, Gliwic, Tarnobrzega.

Kilka godzin później, podczas Nocy Literackiej, hala Łuczniczka wypełniła się słuchaczami przybyłymi na koncert "Podróże literackie Jacka Kaczmarskiego". Utwory polskiego barda odnoszące się do fikcyjnych bohaterów książkowych wykonali: Antoni Muracki (zarazem scenarzysta i reżyser koncertu), Dorota Osińska, Andrzej Ozga, Piotr Kajetan Matczuk, Krzysztof Jaszczak, Paweł Goleń. Koncert poprowadził Jarosław Gugała.

Po koncercie jury pod przewodnictwem prof. Jana Poprawy ogłosiło werdykt zmagań konkursowych. Laureatami, którzy z zaskoczeniem i radością zaprezentowali szerokiej publiczności swój repertuar, są: zdobywca pierwszego miejsca - Łukasz Jędrys z Olsztyna, drugi z kolei był Marek Oleś z Gliwic oraz trzeci - Jakub Kwaśniewski z Wrocławia, który ponadto zdobył nagrodę publiczności i nagrodę im. Władysława Stasiaka.

W konkursie wyróżniono Michała Konstrata z Warszawy, zdobywcę także Nagrody Polonii Monachijskiej, Patrycję Polek ze Skawiny w duecie z Adamem Leszkiewiczem z Opola i zespół Kwadrans dla Jacka K. rodem z Jasła.

Druga część tegorocznej "Nadziei" odbędzie się w sobotnie popołudnie. O 12.00 mecz piłkarski rozegra drużyna Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego przeciwko drużynie publiczności festiwalu pn. "Kuglarze". Natomiast o godz. 17 w sali konferencyjnej hotelu "Aquarius SPA" zostanie pokazany materiał filmowy z Jackiem Kaczmarskim. Odbędą się także prezentacja jego książki "Plaża dla psów" oraz III Ogólnopolski Turniej Wiedzy o twórczości J. Kaczmarskiego.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego, która w tym roku świętuje 10-lecie działalności.