Znaki ŚDM u grekokatolików

ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 20.09.2015 16:56

W Białym Borze odbył się doroczny odpust w sanktuarium Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy.

Znaki ŚDM u grekokatolików Biały Bór, 20 września: bp Włodzimierz Juszczak przewodniczy Boskiej Liturgii. Przed cerkwią ikona i krzyż ŚDM ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Świętowanie w greckokatolickiej cerkwi w Białym Borze rozpoczęło się w sobotę 19 września.

Wierni zgromadzili się na Nieszporach, podczas których odbyło się tradycyjne błogosławieństwo wina, oliwy i chleba. Po modlitwie odbył się koncert muzyki sakralnej w wykonaniu zespołu kameralnego ze Słupska.

Odprawiono także tzw. "Panachydę", czyli nabożeństwo żałobne w intencji tych, którzy zginęli podczas trwającej obecnie wojny na pograniczu rosyjsko-ukraińskim.

Główne uroczystości w niedzielę 20 września rozpoczęły się czuwaniem młodych przy krzyżu i ikonie Światowych Dni Młodzieży.

- Bardzo się cieszymy, że udało nam się tak to zorganizować, że znaki ŚDM są na naszym białoborskim odpuście. Nasza młodzież pojechała po nie do diecezji płockiej. Zaraz po odpuście przekazujemy je dalej do diecezji łowickiej - mówi ks. Arkadiusz Trochanowski, proboszcz greckokatolickiej parafii w Wałczu i w Szczecinku.

Młodzież z krzyżem i ikoną przywitał bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej. Następnie znaki ŚDM zostały wniesione do cerkwi, gdzie młodzież modliła się, śpiewając m.in. kanony z Taizé.

Bp Juszczak zwrócił się do młodzieży, przypominając, że krzyż jest szczególnym znakiem, którego wielu dzisiaj się wypiera. Biskup zachęcił młodych do świadectwa, które będzie pokazywało wszystkim, że ludzie wiary chcą iść za Jezusem także wtedy, kiedy niesie On krzyż.

Jak informuje ks. Arkadiusz Trochanowski, młodzież greckokatolicka przygotowuje się do wzięcia udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Prawdopodobnie, niektóre parafie przyjmą też młodych z Ukrainy w tygodniu poprzedzającym główne obchody ŚDM z udziałem papieża Franciszka.

Podczas Boskiej Liturgii, której w niedzielę 20 września przewodniczył bp Włodzimierz, ikona i krzyż ŚDM zostały ustawione na placu przed cerkwią, aby mogli się przed nimi modlić wszyscy uczestnicy odpustu.

Na białoborskim odpuście Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy obecni byli duchowni greckokatoliccy z wielu parafii eparchii wrocławsko-gdańskiej. Wspólnie modlili się także księża rzymskokatoliccy z Białego Boru. Obecny był także konsul Ukrainy ze Szczecina oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Białym Borze to ważne miejsce dla grekokatolików w Polsce. W 2007 roku podniesiona została do rangi sanktuarium. Pielgrzymki z okazji święta Narodzenia trwają tam jednak nieprzerwanie od 1958 roku. Autorem wystroju cerkwi jest Jerzy Nowosielski (zm. 2011), jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon.