Wydobywanie światła

Katarzyna Matejek

publikacja 19.10.2015 02:53

Już po raz siódmy przyznano Nagrodę im. kard. nom. Ignacego Jeża.

Wydobywanie światła Laureaci i członkowie kapituły: bp. Edward Dajczak, ks. Tomasz Roda, ks. dr Krzysztof Włodarczyk, Ryszard Pilich Katarzyna Matejek /Foto Gość

- Chcemy pokazać ludzi mających ogromne zasługi, a często uważanych za tych z drugiego szeregu, wykonujących mozolną i bywa, mało efektowną pracę na rzecz dobra wspólnego - powiedział Ryszard Pilich z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, sekretarz kapituły nagrody„Radość płynie z Nadziei”. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Filharmonii Koszalińskiej.

Kapituła przyznała w tym roku 4 nagrody, honorując tym 5 osób: Jadwigę Nowak (za działalność i zaangażowanie na rzecz parafii  p.w. św. Franciszka z Asyżu w Szczecinku, za działalność samorządową i pomocą na rzecz Caritas), Michała Wiszniewskiego (za umiejętność praktycznego łączenia działalności kulturalnej, zawodowej z postawą patriotyczną i ewangelizacyjną), Joannę i Grzegorz Jabłońskich (za działalność na rzecz wspólnoty lokalnej, edukacyjną, wychowawczą, aktywizującą młodzież i inne rodziny do udziału w życiu publicznym) oraz Małgorzatę Myrchę (za świadectwo życia przepełnionego żywą wiarą, służbę drugiemu człowiekowi, zaangażowanie na rzecz ratowania małżeństw i życia nienarodzonego, oraz za tworzenie katolickiego poradnictwa rodzinnego w Słupsku).

- Tu, w tym miejscu, dzieje się wydobywanie światła spod korca i stawianie go na świeczniku - powiedział Romuald Gumienniak, sekretarz rady głównej Civitas Christiana, wskazując, że tym światłem są laureaci nagrody.

Biskup Edward Dajczak, kanclerz nagrody "Radość płynie z nadziei", wyjawił, że myśl o nagrodzonych rodziła się w jego sercu w oparciu o osobowość kard. nom. Ignacego Jeża. - Byłem szczęśliwy, gdy widziałem twarz już 90-letniego bp. Ignacego, któremu błyszczały oczy, gdy słyszał o jakimś dobru. Bo od takiego zachwytu i prospołecznej życzliwości nie ma emerytury - powiedział bp Dajczak. - I wtedy pomyślałem: spróbujmy mieć jego oczy, wypatrywać ludzi, chociaż kilku co roku.

Nieodłącznym elementem gali są stypendia im. kard. nom. Ignacego Jeża. Diecezjalna fundacja jego imienia doceniła w tym roku tych młodych, którzy angażują się w ruchach i stowarzyszeniach katolickich. 9-miesięcznymi stypendiami nagrodzono osoby z Ruchu Światło-Życie, Młodzieży Szensztackiej, duszpasterstwa akademickiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Szkolnych Kół Caritas, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, młodzieży franciszkańskiej oraz animatorów Światowych Dni Młodzieży.