Ruszyła Akademia Caritas

Katarzyna Matejek

publikacja 07.11.2015 20:53

To II edycja szkolenia dla wolontariuszy.

Ruszyła Akademia Caritas Ks. Roda i Beata Gorkowienko przekonują wolontariuszy, że warto uczyć się skutecznych sposobów niesienia pomocy Katarzyna Matejek /Foto Gość

W spotkaniu wzięli udział wolontariusze i pracownicy Caritas oraz studenci grupy wolontariatu działającej przy Politechnice Koszalińskiej, którzy przybyli na spotkanie ze swoim opiekunem ks. Mariuszem Kołacińskim.

- W tegorocznej edycji chcemy poprzez spotkania o wolontariacie zbudować kapitał ludzki, na którym jako diecezjalna Caritas będziemy mogli polegać - powiedział dyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ks. Tomasz Roda. - Potrzebujemy pomocy w naszych placówkach i chcemy się do tego przygotować zarówno przez spotkania teoretyczne, jak i podjęcie zadań charytatywnych w praktyce.

Chodzi głównie o wsparcie Domu Samotnej Matki w Koszalinie, Centrum Kryzysowego dla Kobiet i Kobiet z Dziećmi, świetlicy środowiskowej dla dzieci oraz świetlicy seniora, działających przy centrali Caritas.

- Podczas pierwszej edycji Akademii zobaczyliśmy, że potrzeba nie tylko informować i edukować wolontariuszy - wyjaśnia ks. Roda - ale ważne jest, byśmy też precyzowali, jak zarządzać naszym potencjałem.

Ten temat podjęła wolontariuszka Caritas Beata Gorkowienko w warsztacie na temat fundraisingu, czyli sposobu zbierania pieniędzy na cele charytatywne.

Już same ogólnodostępne statystyki, jak powiedziała, pokazują, jak przygotowywać się do promowania różnorakich akcji.

Warto wykorzystać choćby fakt, że największą pomoc charytatywną świadczą kobiety pomiędzy 35. a 59. rokiem życia. Dlatego ma sens kierowanie przekazu informacyjnego o akcji właśnie do tej grupy.

Pani Beata wyjaśniała słuchaczom, jak przeprowadzić rozmowę, której celem jest pozyskanie sponsora. Sposób oparła o tzw. test windy.

- Masz 30 sekund, czyli tyle, przez ile winda zjedzie z góry na dół na to, by przedstawić się, powiedzieć kim jest osoba, do której trafi wsparcie, jakie ma potrzeby, co daje nasz pomysł, co nas wyróżnia, jaka jest konkurencja i jakie są korzyści dla samego darczyńcy - przekonywała. - Musimy sponsora w krótkim czasie przekonać, że dzięki temu, że podzieli się z nami swoimi pieniędzmi, zmieni świat na lepsze.

Grudniowe spotkanie Akademii Caritas przybierze formę warsztatów, czyli włączenia się w wybraną akcję charytatywną, których w okresie przedświątecznym będzie wiele. Kolejne spotkanie teoretyczne odbędzie się 16 stycznia.