Niepodległość na przystanku

Katarzyna Matejek

publikacja 10.11.2015 20:26

W Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z cyklu "Przystanek Historia".

Niepodległość na przystanku Koszalinianie rozpoczęli uczestnictwo w "przystanku" od odpowiedzi na pytania dotyczące omawianej epoki Katarzyna Matejek /Foto Gość

Spotkanie rozpoczął quiz historyczny. Wśród kilkudziesięciu uczestników znaczącą liczbę stanowili najmłodsi pasjonaci historii - uczniowie koszalińskich szkół. Nie brakowało też przedstawicieli służb mundurowych.

To był kolejny z cyklu "historycznych przystanków", będących edukacyjnym projektem Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzanym w kilkunastu polskich miastach. Celem "przystanków" jest stworzenie miejsca, w którym będą podejmowane działania popularyzujące historię najnowszą: spotkania ze znanymi historykami, autorami książek, projekcje filmów historycznych, dyskusje.

Uczestnicy listopadowego "przystanku" wysłuchali wykładu dr. hab. Filipa Musiała pt. "Od niepodległości do niepodległości". Zakres tematyczny wykładu był bardzo szeroki - obejmował lata od momentu odzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 r. do powrotu suwerennej władzy w Polsce w 1989 r. Prelegent przekonywał, że obchodzone współcześnie Narodowe Święto Niepodległości możemy traktować jako święto tych obydwu historycznych wydarzeń.

W pierwszej części spotkania dr Musiał wyjaśniał, dlaczego w 1918 roku niepodległość Polski była możliwa. Następnie wziął za temat dążenia niepodległościowe oraz aktywność opozycyjną w późniejszych latach PRL-u. Na zakończenie spotkania zaprosił swoich słuchaczy do rozmowy na temat mitów narodowo-wyzwoleńczych. Prowokował też do dostrzeżenia różnic pomiędzy wyobrażeniami na temat tego, jak wyglądały lata 1918 i 1989, a jakimi były w rzeczywistości.

Organizatorem spotkania była Koszalińska Biblioteka Publiczna.

TAGI: