Wkręć się w wolontariat

Katarzyna Matejek

publikacja 13.11.2015 13:13

Koszalińskie placówki Caritas - Centrum Kryzysowe dla Kobiet i Kobiet z Dziećmi "Nadzieja" oraz Dom Samotnej Matki poszukują wolontariuszy.

Wkręć się w wolontariat Podopieczni Domu Samotnej Matki Katarzyna Matejek /Foto Gość

- Tutaj nie tylko pomagamy kobietom odbudować poczucie własnej wartości, ale też znaleźć pracę, żłobek. Uczymy sprzątania, gotowania, dbania o higienę - wyjaśnia Judyta Kosiec, koordynatorka Centrum Kryzysowego, obchodzącego w tym roku 10-lecie istnienia. Do ośrodka trafiają kobiety, które doświadczyły przemocy, boją się o bezpieczeństwo własne i dzieci. Zarazem nierzadko brakuje im pozytywnych doświadczeń życiowych i przerastają je proste sprawy. Chodzi więc o pomoc w prostych codziennych zadaniach - np. przekonanie mieszkanek domu, że warto ulepić pierogi, pobawić się z własnym dzieckiem, pójść do dentysty. Rola taktownego i serdecznego wolontariusza jest w takich nieformalnych rozmowach nie do przecenienia.

Pomoc niezbędna jest także w podjęciu przez matki zadań, które muszą wykonać same, ale nie mogą, bo nie mają z kim zostawić dziecka - jak wizyta w urzędzie, u lekarza, u potencjalnego pracodawcy. Wolontariusz, który mógłby zająć się dzieckiem w tym czasie, pomaga matce podjąć normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Z tym, że tutaj poszukiwani są wolontariusze pełnoletni, młodsi mogą przebywać z dziećmi tylko w obecności ich mam.

Choć Dom Samotnej Matki w Koszalinie ma od lat stałych wypróbowanych wolontariuszy, również tam są potrzebne nowe siły. Bywa, że liczba pomocników jest wystarczająca, kiedy mam z dziećmi przebywających w ośrodku nie jest wiele. Ale zapełnienie miejsc w placówce to sprawa dynamiczna i wówczas dyspozycyjny wolontariusz jest wielką pomocą.

- Z podziwem patrzę na osoby, które przyjeżdżają nam pomagać nawet z daleka, z Połczyna lub Bobolic - powiedziała posługująca w DSM s. Małgorzata Książak. - Albo na super-babcie, które dyżurują o 21.00 lub są dostępne "na telefon". Ale też sama wiem, że gdy daję komuś serce, to jeszcze więcej zyskuję.

Osoby chcące włączyć się w wolontariat w Centrum Kryzysowym mogą przyjść do ośrodka na ul. Harcerską 17 lub zadzwonić pod nr tel. 94 342 30 05. W Domu Samotnej Matki na ul. Wojska Polskiego 13 czeka na chętnych s. Małgorzata (tel. 94 342 37 70).