Kolędnicy ewangelizują radością

Karolina Pawłowska

publikacja 16.01.2016 00:36

Dwa dni prezentacji, blisko pół tysiąca aktorów i nie dająca się policzyć ilość wzruszeń - to bilans tegorocznego Regionalnego Przeglądu Jasełek „Idą Kolędnicy”.

Kolędnicy ewangelizują radością Jednym z laureatów przeglądu został zespół teatralny "Piąteczka" z SP 5 w Kołobrzegu Karolina Pawłowska /Foto Gość

Po raz jedenasty młodzi aktorzy ze szkół i placówek oświatowych spotkali się w Kołobrzegu, żeby podzielić się bożonarodzeniową radością, którą ubrali w formę sceniczną. Impreza, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością w całym regionie znów ściągnęła do Kołobrzegu nieprzebraną rzeszę królów, pasterzy i anielskie zastępy. Przez dwa dni prezentowali swoje propozycje opowiedzenia o historii narodzin Jezusa przed profesjonalnym jury. Pomysłów na tę opowieść jest bez liku: od tradycyjnych jasełek, po współczesne adaptacje biblijnej historii, wyrecytowanych, wyśpiewanych a nawet wytańczonych.

- Osadziliśmy akcję na dworcu kolejowym. Nasze jasełka były bardzo współczesne, nie zabrakło w nich nawet elementów… dyskotekowych. Przecież chodzi o to, żeby z przekazem o Bożym Narodzeniu dotrzeć do ludzi żyjących dzisiaj, wejść z tajemnicą Jezusa w ich teraźniejszość, w sprawy, którymi żyją na co dzień. Żłóbek i stajenka to ważne symbole, ale chodzi o to, by znajdowały się w nas - mówi s. Damaris Pawłowska, katechetka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Białogardzie. Zespół aktorski pod jej kierunkiem rekrutował się z uczniów klasy IV a. Wśród nich byli także artyści niepełnosprawni. Jak zauważa Zuzanna Winkler jasełka to doskonały sposób na integrację. - Przygotowując przedstawienie dzieci sprawne i niepełnosprawne mogą się lepiej poznać niż normalnie w szkole i współpracować. Trzeba się dogadać na scenie i wtedy okazuje się, że nie ważne jest czy komuś trudniej chodzić, czy mówić, ale ważne, że robimy coś razem - przyznaje młoda aktorka. Choć białogardzcy aktorzy wrócili do domu tylko z wyróżnieniem nie żałują udziału w przeglądzie.  

Wyróżnienia otrzymały także pozostałe zespoły, bo jurorzy corocznie nagradzają wszystkich uczestników. Tytuły laureata otrzymali natomiast: grupa teatralna „Milutek” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „okruszek” w Kołobrzegu, zespół teatralny „Magia Słowa” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieniu Pomorskim, „Grupa Jasełkowa”

ze Szkoły Podstawowej im. ks. Prałata Alfreda Osipowicza w Warcinie, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Kołobrzegu oraz zespół teatralny „Piąteczka” ze Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Kołobrzegu. Ci ostatni aktorzy zaprezentowali swoje przedstawienie podczas uroczystej gali, podbijając serca publiczności żywiołową piosenką finałową, zapraszając ją nie tylko do wspólnego śpiewania ale nawet tańca.
- Chcemy ewangelizować radością - przyznaje ze śmiechem Elżbieta Kamińska, która napisała scenariusz i wyreżyserowała przedstawienie. Jak mówi jasełka to świetny sposób na stworzenie dzieciom przestrzeni do odkrywania rozmaitych talentów, ale także zaproszenie do współpracy kilku pokoleń: także rodziców czy dziadków.

- Chodzi o to, żeby stworzyć dzieciom przestrzeń do odkrywania i realizowania talentów. Niejednokrotnie same są zadziwione, że potrafią grać, otworzyć się na publiczność. Dla niektórych aktorów to jedyna okazja do tego, żeby zaprezentować się na prawdziwej scenie, przed prawdziwą publicznością i, co najważniejsze, usłyszeć prawdziwe brawa - dodaje.

Jurorzy docenili także indywidualne kreacje, nagradzając Natalię Łomasko z Gimnazjum nr 3   w Kołobrzegu i Radosława Lendeckiego z Gimnazjum nr 1 z Oddziałami   Integracyjnymi im. Bolesława Chrobrego w Kołobrzegu. Doceniło również wzruszający występ wokalny Jaśminy Wenty z kołobrzeskiej SP 6.

Wszystkim uczestnikom przeglądu gratulacje składał bp Edward Dajczak.

- Od 11 lat to wydarzenie jest czymś jedynym i niepowtarzalnym w regionie. Angażuje tak wielu ludzi i niesie tak ważne treści. Chcę wam podziękować za to, że potrafiliście jedyne we wszechświecie wydarzenie, przyjście Jezusa, tak pokazać, żeby współczesny człowiek mógł je odczytać. Zamienić słowo na obraz to dzisiaj najlepsza ścieżka dotarcia z ważnym przekazem - zauważał. Specjalne słowa podziękowania kierował również do tych, którzy stoją za uczniowskimi sukcesami: przygotowywali przedstawienia, szykowali dekoracje i stroje, niejednokrotnie poświęcając bezinteresownie swój czas wolny. - Wychowawca zawsze jest piękny  mądry, gdy staje z boku, w cieniu za swoim uczniem, sprawiając, że to dzieci i młodzież są najważniejsze - mówił biskup do nauczycieli i instruktorów.

Organizatorami przeglądu są Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marynarzy Polskich w Kołobrzegu, Klub Wojskowy 8. Batalionu Remontowego w Kołobrzegu i Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta.