Wyróżnienie dla "kapelana kiboli"

Karolina Pawłowska

publikacja 19.01.2016 14:45

Ks. Jarosław Wąsowicz został tegorocznym laureatem Nagrody im. ks. Bolesława Domańskiego przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Wyróżnienie dla "kapelana kiboli" Od lat ks. Wąsowicz dszpasterzuje środowiskom patriotycznym i kibicowskim nie tylko w diecezji Karolina Pawłowska /Foto Gość

Kapituła XXXI edycji Nagrody uhonorowała pilskiego salezjanina za animację postaw patriotycznych wśród środowisk sportowych.

Laureatami tegorocznej edycji wyróżnienia zostali również Pani Danuta Szyksznian-Ossowska ze Szczecina za świadectwo życia i przekaz tradycji niepodległościowych młodemu pokoleniu oraz wrocławskie Stowarzyszenie Odra-Niemen za pracę organiczną realizowaną w duchu Pięciu Prawd Polaków.

Ks. Jarosław Wąsowicz SDB jest historykiem i publicystą, zajmuje się m.in. badaniem dziejów młodzieżowej opozycji antykomunistycznej w Polsce, historią Kościoła katolickiego w okresie PRL-u, represjami okupantów wobec polskiego duchowieństwa katolickiego w latach 1939-1945 i historią salezjanów w Polsce. Okrzyknięty przez media „kapelanem kiboli” duszpasterzuje środowisku kibiców i zaprasza ich do udziału w organizowanej przez siebie Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców na Jasną Górę. W tegorocznej, która odbyła się 9 stycznia, udział wzięło 5 tys. kibiców z całej Polski a także spoza jej granic. Jest autorem licznych publikacji książkowych, z których najbardziej znane to „Biało-zielona „Solidarność” i „Moja Polska Kibolska”.

Nagroda im. ks. Bolesława Domańskiego to nie jedyne wyróżnienie, które pilski salezjanin ostatnio otrzymał. We wrześniu ubiegłego roku został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności oraz odznaką Federacji Młodzieży Walczącej. Wcześniej znalazł się w gronie pięciu laureatów nagrody za krzewienie patriotyzmu przyznawanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Represjonowanych i Prześladowanych „Godność” i Krajową Komisję NSZZ „Solidarność”.

Celem Nagrody im. ks. dr. Bolesława Domańskiego jest nie tylko popularyzowanie postaci patrona, który w dwudziestoleciu międzywojennym był przywódcą ludu polskiego w Niemczech, na ziemi złotowskiej organizował polską oświatę i życie społeczno-gospodarcze, ale także ludzi, podobnie jak on wyjątkowych.

Organizatorzy przedsięwzięcia wyróżniają osoby lub instytucje, które postawę chrześcijańską łączą z twórczą pracą naukowo-oświatową, kulturalną i społeczno-gospodarczą, a w swoim życiu, pracy i działalności zbliżają się do ideałów wyrażonych w Pięciu Prawdach Polaków, przyjętych na berlińskim Kongresie Polaków w 1938 r.

Wręczenie tegorocznych nagród nastąpi 6 marca podczas uroczystej gali w studiu koncertowym Polskiego Radia Szczecin.