Jak to jest być kochanym?

Karolina Pawłowska

publikacja 28.01.2016 05:46

Do otwarcia się na bezwarunkową miłość Jezusa zachęcał młodych bp Edward Dajczak podczas świdwińskiego spotkania przy symbolach Światowych Dni Młodzieży.

Jak to jest być kochanym? Adoracja krzyża ŚDM w Świdwinie Karolina Pawłowska /Foto Gość

Na nabożeństwo w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy zjechali się młodzi z dekanatów Świdwin i Połczyn Zdrój. Razem z pasterzem diecezji rozważali tajemnicę płynącej z krzyża miłości.

- Są ludzie, którzy na widok krzyża drwią, szydzą z tej ofiary i tej miłości. Dziwić się można, że aż tak bardzo. Jak to się może dziać? - pytał biskup i odpowiadając na to pytanie dzielił się świadectwem młodego człowieka, do którego kiedyś wyciągnął rękę z pomocą.

Pytanie o to, jak to jest być kochanym biskup zadawał także uczestnikom czuwania.

- Stoimy dzisiaj przy tej jedynej, niezwykłej definicji miłości, którą zostawił nam Jezus. Można mówić o miłości, ale On to zrobił: dla nas, za nas. Nikogo z tego nie wyklucza, nawet tych, którzy z tego drwią - mówił bp Dajczak.

Dla Jakuba Włodarczyka świadectwo, którym podzielił się biskup było najbardziej poruszające.

- Szczególnie siedziało mi w głowie przez całe czuwanie, że są ludzie, którzy nigdy nie doświadczyli miłości. Ja jestem szczęściarzem, wiem, co to znaczy być kochanym, bo mam kochającą rodzinę. Chociaż najczęściej się o tym nie myśli, nie docenia, dopóki się tego nie straci. Myślę, że z miłością Boga jest podobnie: uznajemy ją za coś tak oczywistego, że tak łatwo przychodzi nam zrywanie tej bliskości. A potem tak trudno wrócić - zauważa nastolatek.

Zachęcając uczestników czuwania, by podchodzili do krzyża biskup mówił:

- Dzisiaj jest ten dzień, kiedy można przeżyć to doświadczenie bezwarunkowej miłości Jezusa. Istotne jest moje spotkanie z miłością - dodawał i prosił w swoim i młodych imieniu:

- Panie, w tej modlitwie: „Ojcze, odpuść mu, bo gubi się, bo nie wie, co czyni”, uczyń mnie na nowo człowiekiem.

Mówi bp Edward Dajczak

Przed wieczornym spotkaniem w Świdwinie krzyż Światowych Dni Młodzieży i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani zawitały do Zakładu Karnego w Czarnem. O tym spotkaniu piszemy TUTAJ.

Kolejnym przystankiem peregrynacji będzie Złocieniec. Miejsca, w których będzie można uczestniczyć w kolejnych czuwaniach podajemy TUTAJ.