Lektorzy i akolici

ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 14.02.2016 17:24

W kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego bp Paweł Cieślik przewodniczył Eucharystii, podczas której ustanowił ośmiu alumnów lektorami oraz dwóch - akolitami.

Lektorzy i akolici Koszalin, 14 lutego: bp Paweł Cieślik ustanawia lektora Krzysztof Szumilas

Dla kleryków to kolejne ważne kroki w formacji do kapłaństwa. Od dzisiaj będą mogli pełnić bardziej odpowiedzialne funkcje, nie tylko w liturgii.

Posługa lektoratu to coś więcej niż czytanie tekstów biblijnych podczas Eucharystii. Dlatego odróżnia się ją od funkcji lektora, którą spełnia ministrant lub inna przygotowana osoba świecka. Mylące może być użycie w jednym i drugim przypadku słowa "lektor". Lektorat, jako posługa, wiąże się z możliwością znacznie szerszej działalności w parafii czy diecezji. Lektorami biskup ustanawia zazwyczaj kleryków na III roku formacji seminaryjnej.

Oprócz posługi słowa, mogą oni także przewodniczyć niektórym nabożeństwom, a także błogosławić pokarmy na stół wielkanocny w Wielką Sobotę.

Akolici są upoważnieni m.in. do rozdzielania Komunii św. podczas liturgii, a także do zanoszenia jej chorym w domach, czy na salach szpitalnych. Akolici z koszalińskiego seminarium posługują np. w miejscowym Szpitalu Wojewódzkim.