Historia pod strzechy

Tomasz Borysewicz

publikacja 24.02.2016 22:11

O lokalnych i często zapomnianych bohaterach Polskiego Państwa Podziemnego można przeczytać w kolejnej edycji "Zeszytów Historycznych Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych". Prezentacja patriotycznej publikacji odbyła się w sali św. Jana Bosko przy salezjańskim kościele Świętej Rodziny w Pile. Zgromadziło się ok. 50 osób.

Historia pod strzechy Ks. Jarosław Wąsowicz z nadzieją mówił o rozpowszechnieniu wiedzy o polskich patriotach Tomasz Borysewicz

Publikacja powstała pod redakcją ks. dr. Jarosława Wąsowicza, historyka z Piły. Tegoroczna edycja zeszytów nosi tytuł: „Dla nich niepodległa Polska była najważniejszą sprawą”.

- Przez cały okres PRL Żołnierze Wyklęci byli wymazywani z pamięci. Teraz musimy nadrobić ten czas. Mam nadzieję, że historie opisane w „Zeszytach” trafią pod strzechy. Moim marzeniem jest to, aby nasza publikacja miała kilkutysięczny nakład, żebyśmy mogli rozdawać je za darmo. Na razie nas na to nie stać - mówi ks. Jarosław Wąsowicz.

Dodaje też, że tegoroczną książkę udało się wydać dzięki pomocy powiatu pilskiego oraz Fundacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego.

Wzorem lat ubiegłych zeszyt został podzielony na cztery główne działy. W pierwszym zaprezentowane zostały biografie żołnierzy walczących o niepodległość Polski, a po wojnie związanych z pilskim regionem. Chodzi w tym przypadku o Mariana Hryniewieckiego, Józefa Leszczyńskiego oraz braci Jana, Fortunata, Franciszka Kosowiczów. Ponadto zaprezentowana została postać Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

- Wprawdzie nie była ona fizycznie związana z naszą Małą Ojczyzną, ale odnajdujemy jej duchowe z nami więzi. „Inka”, która jest dzisiaj jedną z ikon Żołnierzy Wyklętych, przez pewien okres swojego życia wzrastała w duchowej szkole św. Jana Bosko, będąc uczennicą szkoły sióstr salezjanek w Różanymstoku. 1 marca w Pile poświęcimy pamiątkową tablicę ze srebrnym sercem-urną. Będzie to pierwsze w Polsce miejsce, gdzie spoczną doczesne szczątki Danuty Siedzikówny - tłumaczy ks. Wąsowicz.

W kolejnej części publikacji znalazły się artykuły poświęcone m.in. obozowemu życiu w Jaworznie, w którym kary komunistycznego więzienia odbywali młodzi patrioci, a także informacje o działalności złotowskiej bezpieki w okresie stalinizmu oraz organizacji o nazwie Krajowa Policja Bezpieczeństwa. Tych dwóch ostatnich tematów podjął się Piotr Tomasz, historyk z Krajenki.

- W dotychczasowych zeszytach wydawanych z racji Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych skupialiśmy się nad sylwetkami bohaterów. Tym razem oprócz tego skupiłem się również na oprawcach, czyli przedstawić działalność Urzędu Bezpieczeństwa - mówił Piotr Tomasz.

W czwartym dziale „Zeszytów Historycznych” znalazła się także recenzja kwartalnika „Wyklęci”, a ostatni dział tradycyjnie został przeznaczony na retrospekcję wydarzeń patriotycznych z ubiegłego roku oraz fotoreportaż autorstwa Tomasza Borysewicza, Sebastiana Daukszewicza i Andrzeja Zaranka.