Bałtyk - kocham, lubię, szanuję

Karolina Pawłowska

publikacja 16.03.2016 09:06

Młodzi mieszkańcy Darłowa i okolic od lat opiewają Bałtyk w pisanych przez siebie wierszach. Teraz mieli też okazję wykazać się, co o nim wiedzą.

Bałtyk - kocham, lubię, szanuję Uczniowie darłowskich szkół rozwiązywali finałowy test Karolina Pawłowska /Foto Gość

Konkurs poetycki „Złota Muszla” na dobre wpisał się w powiatowe tradycje. Corocznie swoje wiesze o tematyce morskiej nadsyła na niego kilkudziesięciu młodych i bardzo młodych poetów. W tym roku lirykę postanowiono uzupełnić także wiedzą, zapraszając uczniów darłowskich szkół do zmierzenia się w Miejskiej Olimpiadzie Wiedzy o Morzu Bałtyckim.

- Konkurs zainspirowało poczucie ciągłego braku wiedzy na temat środowiska przyrodniczego, historii i obyczajów Bałtyku. Nie trzeba daleko szukać: w szkole sam robiłem czapki z piórami i hucznie obchodziliśmy Barbórkę, nie przypominam sobie natomiast, żebyśmy rozmawiali o pracy rybaka, albo obchodzili dzień morza. Na szczęście to się zmienia u mam nadzieję, że olimpiada się do tego przyczyni - mówi Waldemar Śmigielski, dyrektor Zarządu Portu Morskiego w Darłowie.

Konkurs to zaproszenie do tego, by poznawać region, w którym się mieszka, ale również umieć docenić skarb jakim jest Bałtyk, bo nawet dla mieszkających na wybrzeżu wciąż pozostaje nieznany i niedoceniony.

- Jeśli chodzi o florę i faunę, to Bałtyk najciekawszym morzem nie jest. Zasolenie i temperatura nie pozwalają na tak bujny rozwój flory i fauny, jak to ma miejsce w morzach tropikalnych. Ale mamy tez nasze bałtyckie ciekawostki, np. morświna, ssaka morskiego, o którym sporo osób niewiele wie, pojawia się coraz więcej fok – gatunek, który przed wojną powszechnie występował, a teraz jest stopniowo przywracany w naszym morzu. Ale Morze Bałtyckie kryje w sobie też wiele tajemnic. Wszyscy znają tragedię Titanica, a to właśnie największa katastrofa morska rozegrała się na Bałtyku, gdy został zatopiony Wilhelm Gustloff. Na Titanicu zginęło 1,5 tys. ludzi, podczas tej katastrofy mówimy o blisko 10 tys. Nasze morze, niewielkie przecież, jest jednym z największych wojennych cmentarzysk morskich. Niewiele się mówi również o zatopionych gazach bojowych - wylicza dyr. Śmigielski.

Blisko setka uczniów darłowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych, która stanęła do zmagań musiała wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu biologii i geografii, ale również turystyki, historii, czy znajomości pracy na morzu. Etap szkolny miał na celu wyłonienie maksymalnie pięciu uczniów danej placówki edukacyjnej. Laureaci zmagań reprezentowali szkołę na drugim, miejskim etapie, który odbył się w Miejskim Gimnazjum im. St. Dulewicza.

O tym, kto jest najlepszym darłowskim specjalistą od Bałtyku przekonamy się w piątek. Podczas wielkiej gali rozstrzygnięty zostanie również 13. edycja konkursu poetyckiego „Złota Muszla”, na który w tym roku wpłynęła rekordowa liczba wierszy. Będzie można obejrzeć także najlepsze prace o tematyce morskiej wykonane przez najmłodszych.