Okruchy pamięci

Karolina Pawłowska

publikacja 26.04.2016 19:06

W Koszalinie powstała izba pamięci, w której młodzież będzie poznawać historię Bitwy nad Bzurą oraz losy żołnierzy kampanii wrześniowej.

Okruchy pamięci Wśród zgromadzonych pamiątek jest m.in. chlebak obrońcy Helu Karolina Pawłowska /Foto Gość

To inicjatywa Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”, które chce zapraszać uczniów do 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego na nietypowe lekcje historii.

- Co innego uczyć się na pamięć dat z podręcznika, a co innego zobaczyć młodego chłopaka w mundurze na zdjęciu, dotknąć hełmu, obejrzeć pamiątki - mówi Zbigniew Izraelski, szef koszalińskiego stowarzyszenia.

- Mam nadzieję, że dzięki takim spotkaniom młodzież chętniej będzie poznawać historię - dodaje.

W izbie pamięci zebrano fotografie, gazety, książki, a także hełmy, wyposażenie żołnierskie, a nawet drobiazgi: połówki nieśmiertelników, guziki, orzełki z czapek, które opowiadają historię Żołnierzy Września.

To zbiory, które od 20 lat gromadził Arkadiusz Wasilewski, sekretarz BSMH.

- Zbieram te okruchy pamięci o naszych dziadkach i ojcach po różnych częściach Polski. One tworzą obraz smutnych losów kampanii wrześniowej, ale chcemy też, by były zachętą do podtrzymywania pamięci – opowiada pasjonat historii. Niektóre eksponaty to rodzinne pamiątki pana Arka, inne to drobiazgi należące do znanych z imienia i nazwiska żołnierzy.

- Jest tu na przykład chlebak Zdzisława Skołyszewskiego, obrońcy Helu, znaleziony w jednej z koszalińskich piwnic. Opowiadamy historię młodego podchorążego, który 16 września 1939 r. w okopach pisał list do matki. Zginął tego samego dnia. To są okruchy, dzięki którym historia przestaje być anonimowa, a dzięki temu staje się bliższa - zauważa Arek Wasilewski.