Z chrztu wynikają konkretne zadania

Karolina Pawłowska

publikacja 14.05.2016 14:45

O historii, ale i nowych wyzwaniach jakie niesie ze sobą Chrzest Polski rozmawiali uczestnicy konferencji w Kołobrzegu.

Z chrztu wynikają konkretne zadania Miejscem konferencji był kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Kołobrzegu Karolina Pawłowska /Foto Gość

- Ze względu na historyczne uwarunkowania Pomorze jest szczególnym regionem, które wymaga i szczególnej troski. Konferencja ma na celu pokazanie, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w tym wielkim wydarzeniu jakim był Chrzest Polski. To jednak nie tylko historia, ale również okazja do wyciągania wniosków i stawiania sobie konkretnych zadań ewangelizacyjnych - wyjaśnia Ryszard Pilich, przewodniczący oddziału okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które razem z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego i Muzeum diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej było współorganizatorem konferencji.

- Przyjęcie każdego sakramentu jest sprawą indywidualną każdego człowieka, ale człowiek jest częścią społeczności, tworzy ją. Społeczność ludzi ochrzczonych kieruje się wskazaniami Ewangelii. Każda: rodzinna, samorządowa, czy narodowa, a nawet ponadnarodowa - mówi prof. Grzegorz Kucharczyk z Uniwersytetu Poznańskiego, który wyjaśniał duchowe i kulturowe konsekwencji Chrztu Polski w myśleniu św. Jana Pawła II o ojczyźnie.

- Papież na zjednoczoną Europę patrzył przez pryzmat przyjęcia chrześcijaństwa przez poszczególne narody. Jak mówił w Gnieźnie w 1997 r. powinna być ona „domem zbudowanym z cegieł ludzkich sumień wypalonych w duchu Ewangelii”.  Nie jest to więc jakakolwiek społeczność, ale posiadająca określone cechy. Tak samo miejsce Polski w Europie powinno mieć określony cel: dawać chrześcijańskie świadectwo. To nie ma być jedynie absorpcja funduszy, ale konkretne zadania - i to nie tylko zadania w kolejnych perspektywach budżetowych - zauważa historyk.

Uczestnicy konferencji mówili również o wpływie chrztu i utworzeniu diecezji w Kołobrzegu na związanie Pomorza z Polską (prof. Czesław Partacz z Politechniki Koszalińskiej), o odrodzeniu katolicyzmu na tych terenach po II wojnie światowej (dr Leszek Laskowski), o Kościołach siostrzanych (ks. prof. Jarosław Moskałyk Uniwersytetu Poznańskiego), a także o ewangelizacji między historią a współczesnymi wyzwaniami (ks. prof. Edward Sienkiewicz z Uniwersytetu Szczecińskiego). Swoistym zapisem pamięci i tożsamości Kościoła na Pomorzu Środkowym ma być inaugurujące właśnie swoją działalność Muzeum diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej o czym mówił ks. Piotr Zieliński, dyrektor kołobrzeskiej placówki.

Konferencję zakończyło złożenie kwiatów przed Pomnikiem Tysiąclecia i modlitwa u groby pierwszego ordynariusza diecezji, kard. nominata Ignacego Jeża w bazylice kołobrzeskiej.