Uczą się zarządzać stresem

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 11.08.2016 22:11

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej realizuje projekt pt. "Aktywnie żyje się lepiej”.

Uczą się zarządzać stresem Psycholog Renata Lepper-Zalewska po raz 5. spotkała się z podopiecznymi Caritas Katarzyna Matejek /Foto Gość

Projekt skierowany jest do mieszkanek Domu Samotnej Matki „Dar życia” oraz Centrum Kryzysowego.

- To pierwszy moduł szkoleń, na który składa się 12 spotkań z psychologiem. Następne odbędą się pod okiem doradcy zawodowego - powiedziała Agnieszka Filipczuk, koordynatorka Caritas.

Celem intensywnego i niemal rocznego kursu jest aktywizacja społeczno-zawodowa podopiecznych Caritas. - Mamy nadzieję, że kursy, które prowadzimy, pomogą im otworzyć się na rynek pracy lub w ogóle do jakiejkolwiek aktywności - powiedziała koordynatorka.

Zapowiedziała, że projekt obejmie kolejne kursy doszkalające: księgowości, komputerowy, podstaw przedsiębiorczości, pracy w biurze, bukieciarski. Uczestniczki będą mogły zdobyć odpowiednie certyfikaty.

Psycholog Renata Lepper-Zalewska już po raz piąty spotkała się z uczestniczkami szkoleń. W lipcu podpowiadała im, jak prawidłowo komunikować się z innymi oraz jak wzmocnić poczucie własnej wartości. - Pracujemy nad tym, by uczestniczki przekonały się, że warto samemu coś zdziałać, by podnieść swoje poczucie wartości - wyjaśnia. - Uczą się dostrzegać swoje zalety, nazywać je. A potem skupiać się na wykorzystywaniu ich. Zresztą nie tylko swoje, także zalety swoich dzieci.

Wśród ćwiczeń znalazło się wykonanie mapy życia. Panie wypisywały na kartkach, co już udało im się w życiu osiągnąć, a co jeszcze jest w sferze marzeń. Na mapie znalazł się także system wartości, którym chciałyby się kierować w osiągnięciu celu.

Te ćwiczenia chwali p. Anna, młoda mama z Domu Samotnej Matki. - Bardzo podobał mi się temat budowania poczucia własnej wartości. Pomagają mi te informacje, jestem pewna, że przydadzą mi się w niejednej sytuacji - powiedziała.

- Aktualnie zajmujemy się tematem stresu: jak sobie z nim radzić, jak reagować w konkretnych sytuacjach - wyjaśnia R. Lepper-Zalewska. - To umiejętności, które mogą przydać się paniom już teraz, ponieważ zmagają się z funkcjonowaniem w dużej grupie. Na pewno będą także pomocne, gdy panie opuszczą ośrodek Caritas i pójdą na swoje. Są także podstawą do późniejszej pracy z doradcą zawodowym.