Dziękczynienie wyśpiewane

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

publikacja 22.08.2016 11:52

Koncertem poezji śpiewanej sióstr klarysek i słupskich autorek popularnych piosenek religijnych uczczono 150 lat katolicyzmu w Słupsku.

Dziękczynienie wyśpiewane Dla słupszczan była to nie mała gratka usłyszeć kompozycje rodzimych autorek. Karolina Pawłowska /Foto Gość

- Na początku XIX w. odnotowano w księgach, że w mieście mieszkało zaledwie 55 katolików. Rozwój Słupska spowodował jednak, że do miasta zaczęli przyjeżdżać ludzie z Wielkopolski, z Kaszub, ze Śląska - w dużej części Polacy i katolicy. Także żołnierze stacjonujący w miejscowych jednostkach w sporej mierze byli katolikami. Dla nich właśnie postanowiono utworzyć parafię - wyjaśnia Stanisław Frankiewicz, przewodniczący słupskiego oddziału Stowarzyszenia Civitas Christiana, jeden z inicjatorów przypomnienia o rocznicy.

- Nie było to takie proste i starania o odpowiednią władzę biskupią, która chciałaby tę sprawę uporządkować były wieloletnie. Nie chciał się przyznać do administrowania tym terenem ani Pelplin ani Poznań, dopiero Wrocław zdecydował się objąć Słupsk swoją jurysdykcją - wyjaśnia.

Koncert u Ottona
s. Weronika Ślusarska i Dorota Pniewska wraz ze słupskimi filharmonikami.
Karolina Pawłowska
Z tej okazji słupszczanie dziękowali Bogu w kościele pw. św. Ottona podczas Mszy św., której przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk oraz wysłuchali koncertu poezji śpiewanej. Swoje kompozycje do słów współsióstr wyśpiewała s. Weronika Ślusarska. Klarysce towarzyszyła Dorota Pniewska oraz słupscy filharmonicy: Małgorzata i Jarosław Madejscy oraz Agnieszka Respondek. Piosenki zaprezentowane podczas koncertu pochodzą z płyty „Tajemne drzwi”, którą słupskie klaryski od wieczystej adoracji wydały w ubiegłym roku w dziękczynieniu za 160 lat istnienia zakonu.

Słupszczanie mogli również usłyszeć Grażynę Maciejewską wraz z przyjaciółmi. Pani Grażyna to autorka muzyki do popularnych piosenek religijnych, napisanych wraz z drugą słupszczanką - Marią Kiepuszewską.

Ich pieśni, jak „Teraz jest czas” zawierająca w refrenie słowa papieża Jana Pawła II „Otwórzmy drzwi naszych serc Chrystusowi” wykonana została przez grupę polskich pielgrzymów na audiencji u papieża w 1983 r. i transmitowana była przez Radio Wolna Europa, a doskonale znana pielgrzymom „Piękna Pani” śpiewana jest nawet za oceanem. Niewiele osób znało nazwiska ich autorek.

Koncert u Ottona
Grażyna Maciejewska i Przyjaciele.
Karolina Pawłowska
- Pisałyśmy je anonimowo, bo przecież nie na swoją chwałę. Ale przekształcenia i zmiany, którymi były poddane przez te lata, skłoniły nas do opublikowania oficjalnych wersji - śmieje się Grażyna Maciejewska.

Zorganizowanie koncertu było możliwe dzięki samym mieszkańcom Słupska, którzy swoimi głosami przyznali pieniądze z budżetu partycypacyjnego na cztery koncerty. Pierwszy z nich odbył się w sanktuarium św. Józefa, drugi w kościele pw. św. Maksymiliana M. Kolbego. Słupszczanie będą mieli okazję uczestniczyć w jeszcze jednym koncercie: 7 października w kościele Mariackim wystąpi czterech tenorów - księży.