Bóg na studiach. A co to DA?

Arkadiusz Wilman

publikacja 18.10.2016 22:44

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej funkcjonują trzy duszpasterstwa akademickie. Październik jest dla nich czasem wzmożonej aktywności informacyjnej na uczelniach.

Bóg na studiach. A co to DA? Duszpasterze z Koszalina, Słupska i Piły zapraszają studentów do wspólnot akademickich. Henryk Przondziono /Foto Gość

Jedni studenci kończą studia i odchodzą, a do tych rozpoczynających naukę trzeba dotrzeć, zaprosić i zachęcić do uczestnictwa w DA. Takie wyzwanie jak co roku stoi przed duszpasterzami akademickimi z Koszalina, Słupska i Piły.

Koszalin

W koszalińskiej społeczności DA uczestniczy około 30 osób. Jej opiekunem jest ks. Remigiusz Szauer. Tegoroczny październik to dla studentów miesiąc zmian. Msza akademicka sprawowana jest teraz o godz. 18 w kościele pw. Ducha Świętego, a nie, jak wcześniej, godzinę później w Kaplicy Chrystusa Króla.

- Zmiana wynika z naturalnej potrzeby wyjścia do ludzi - wyjaśnia ks. Remigusz Szauer. - W tym roku stworzyliśmy też szerszą ofertę dla osób niekoniecznie zaangażowanych w DA. Organizujemy kurs przedmałżeński, w najbliższych tygodniach odbędą się też spotkania z ciekawymi osobami ze świata mediów, kultury, życia publicznego - wymienia pomysły koszaliński duszpasterz.

We wtorki studenci z Koszalina gromadzą się przy "Biblijnej Studni". Są to cotygodniowe spotkania formacyjne w oparciu o słowa z Pisma Świętego.

Słupsk

Organizacyjnie sytuacja wygląda podobnie w słupskim duszpasterstwie. Msza akademicka jest sprawowana w kościele pw. św. Jana Kantego w każdą niedzielę o godzinie 18.

Studenci regularnie spotykają się we wtorki, oprócz tego wszyscy zainteresowani w I i III tydzień miesiąca po Mszy akademickiej biorą udział w spotkaniach z cyklu "Bez kantu". - Są to dyskusje o wierze, często na palące, aktualne tematy - tłumaczy prowadzący DA, ks. Łukasz Bikun.

Słupska wspólnota stara się też wprowadzać słowo Boże w czyn. Dowodem na to jest akcja, którą studenci przeprowadzają w grudniu. Raz w tygodniu, członkowie duszpasterstwa rozwożą w nocy gorącą zupę dla osób bezdomnych. W tym roku również planują przeprowadzenie tej akcji.

- Oczywiście ważny jest też dla nas element integracyjny. 23 października wyjeżdżamy na tydzień w Tatry. Za kilka miesięcy, bliżej juwenaliów Akademii Pomorskiej tradycyjnie zaangażujemy się w organizację "Spływu na byle czym" - mówi ks. Bikun.

Piła

Duszpasterstwo w Pile gromadzi się na Mszy akademickiej o godz. 19 w kaplicy Dobrego Pasterza przy kościele pw. NMP Wspomożenia Wiernych. O tej samej godzinie w środy odbywają się regularne spotkania, na które zaprasza ks. Paweł Haraburda.

- Można powiedzieć, że tworzymy społeczność na nowo. Po dwóch latach kilka prężnie działających osób odeszło od nas, bo już skończyły studia. Nasze plakaty wiszą na uczelni, często rozmawiam ze studentami, zachęcam do włączenie się w działalność DA. W listopadzie mamy w planach rekolekcje wyjazdowe dla chętnych - mówi duszpasterz.

- Zapraszam też na czwartkowe spotkania Kursu Alfa, które odbywają się w akademiku PWSZ. Jest to kurs ewangelizacyjny podczas którego można się wygadać, ponarzekać, podyskutować - mówi ks. Haraburda. - To wprowadzenie do życia opartego na wierze chrześcijańskiej. W tej chwili w kursie chętnie biorą udział licealiści i osoby w sile wieku. Studentów jest mało, ale wszystko przed nami.