Świętość - na wyciągnięcie ręki

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 31.10.2016 23:35

Uczestnicy Nocy Świętych w koszalińskiej katedrze modlili się w obecności relikwii 16 świętych i błogosławionych.

Świętość - na wyciągnięcie ręki Koszalin, 31 października: wyznaczone osoby ustawiały relikwiarze na specjalnym miejscu pod ołtarzem ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Spotkanie rozpoczęło się uroczystym wniesieniem relikwii. Wyznaczone osoby ustawiały poszczególne relikwiarze na specjalnym miejscu przygotowanym pod ołtarzem. W tym czasie czytane były krótkie życiorysy: św. Wojciecha, św. Maksymiliana, bł. Karoliny Kózkówny, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Jana Pawła II, św. s. Faustyny, bł. ks. Michała Sopoćki, św. Kazimierza, św. Urszuli Ledóchowskiej, św. Alberta Chmielowskiego, św. Franciszka z Asyżu, św. Antoniego z Padwy, św. Wincentego Pallottiego, bł. Pauliny von Mallinckrodt, św. Marii od Jezusa (tzw. Małej Arabki) oraz św. Teresy z Kalkuty.

- Przypominając postacie świętych, chcemy pokazać, że świętość nie jest czymś ekskluzywnym, co dotyczy tylko wąskiej elity, ale może stać się udziałem każdego człowieka ochrzczonego - mówi ks. Krzysztof Płuciennik, jeden z organizatorów Nocy Świętych w katedrze.

Uczestnicy spotkania usłyszeli, że w dążeniu do świętości nie chodzi jednak o kopiowanie życia znanych osób, wyniesionych przez Kościół na ołtarze. Nie każdy bowiem, aby zostać świętym, musi dokonać tak wielkich dzieł jak św. Matka Teresa czy św. Jan Paweł II. Świętość jest dostępna dla każdego i zaczyna się od nawrócenia, dbania o czyste serce i żywą więź z Bogiem. Dlatego tematem koszalińskiej Nocy Świętych była "Spowiedź święta jako droga do świętości".

Ważną częścią spotkania była wspólnotowa celebracja sakramentu pokuty i pojednania z indywidualną spowiedzią. Polega ona na tym, że wszyscy razem uczestniczą w liturgii słowa i rachunku sumienia, następnie rozchodzą się do indywidualnej spowiedzi, po której razem uczestniczą w zakończeniu obrzędu. - Wybraliśmy taką formę, aby uzmysłowić uczestnikom Nocy Świętych wspólnotowy charakter grzechu i pojednania - mówi ks. Piotr Pękul, który przewodniczył tej części spotkania. Jak przypomniał obecnym w katedrze, grzech nie jest tylko problemem samego grzesznika, ale poprzez ranę zadaną sobie człowiek zubaża także cały Kościół.

Po spowiedzi uczestnicy spotkania modlili się przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Kulminacją Nocy Świętych była uroczysta Eucharystia.