Skauting ze wszystkich sił

Arkadiusz Wilman

|

Gość Koszalińsko-Kołobrzeski 12/2017

publikacja 23.03.2017 00:00

Można ich spotkać w Koszalinie, Słupsku, Kołobrzegu, Szczecinku, Sławsku i Biesowicach. W sumie w diecezji koszalińsko- -kołobrzeskiej jest ich ponad 150 – na razie.

Skauting, jak każda inna forma harcerstwa, jest propozycją  dla chłopców i dziewcząt. Na zdjęciu: Koszalin, 19 marca  – Msza św. dla skautów w kościele pw. św. Wojciecha. Skauting, jak każda inna forma harcerstwa, jest propozycją dla chłopców i dziewcząt. Na zdjęciu: Koszalin, 19 marca – Msza św. dla skautów w kościele pw. św. Wojciecha.
Arkadiusz Wilman

Msza św. w kościele pw. św. Wojciecha, konferencja dla rodziców, harcerskie zbiórki. Na koniec przedstawienie o św. Bracie Albercie i wspólny apel. Tak w Koszalinie wyglądał Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego, który 19 marca pod hasłem „Być dobrym jak chleb” zgromadził kilkudziesięciu młodych ludzi z całej diecezji. – Skauting proponuje wartości, które są uniwersalne i odpowiadają naturalnym potrzebom człowieka, dlatego sprawdzają się pod każdą szerokością geograficzną od 100 lat – tłumaczy o. Rafał Dudek, benedyktyn ze Starego Krakowa, duszpasterz skautów w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Wędrowanie z Księgą dżungli

Skauting obejmuje trzy gałęzie. Każda ma zajęcia dostosowane do poziomu i potrzeb młodego człowieka. Najmłodsze są wilczki, czyli dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Na tym etapie wszystkie treści przekazywane są w formie zabawy opartej na „Księdze dżungli”. Zbiórki odbywają się raz na dwa tygodnie. Na czele gromady stoi najstarszy, dorosły człowiek – akela. Po Mszy św. na placu przed kościołem św. Wojciecha do zbiórki ustawiają się Miłosz Wasylew i Bruno Bukowski. Wilczki ze Sławska wspominają swoją pierwszą harcerską wizytę w lesie: – Bawiliśmy się, rozpaliliśmy ognisko. Nie chciało się wracać do domu, tak było fajnie. Aż trudno uwierzyć, że młodego człowieka można dziś oderwać od ekranu komputera czy smartfona. A jednak. – Wszystkie zbiórki odbywają się na łonie przyrody, blisko natury, w lesie, na polanie, na łące – podkreśla o. Rafał.

Dostępne jest 44% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.