Karol Wojtyła inspiruje

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 16.06.2017 16:37

Po raz 16. Gminne Gimnazjum w Sianowie zmobilizowało nastolatków do zainteresowania się twórczością Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II.

Karol Wojtyła inspiruje Zdobywczyni Grand Prix Katarzyna Ryk ze swoim akompaniatorem Samuelem Sobczakiem. Katarzyna Matejek /Foto Gość

16 czerwca pod hasłem „Jan Paweł II - bądźcie świadkami miłosierdzia” odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Karola Wojtyły - Jana Pawła II.

Grand Prix wyśpiewała sobie "Pieśnią o Bogu ukrytym" koszalinianka Katarzyna Ryk. I miejsce w kategorii poezji zdobyła Magdalena Jarząb tekstem "Górole pytają"; w kategorii prozy zwyciężyła Wiktoria Pietras z Koszalina deklamując fragmenty nauczania społecznego św. Jana Pawła II z 1982; natomiast w kategorii poezji śpiewanej 1. miejsce zdobyła Julia Piotrowska z Sianowa, która zaśpiewała "Piosenkę dla rodziców".

Prócz poezji i prozy gimnazjaliści wyrażali swoje refleksje dotyczące twórczości Karola Wojtyły poprzez prace literackie, plastyczne lub prezentację multimedialną.

Historia konkursu sięga 2001 r., kiedy to zorganizowano w sianowskim gimnazjum wieczór poezji Karola Wojtyły. - Tamten wieczór przerodził się w konkurs twórczości i od tego czasu organizujemy go co roku, zapraszając do udziału także młodzież z terenu województwa i naszej diecezji - powiedział Krzysztof Sosnowski, dyrektor Gimnazjum Gminnego im. Ireny Sendlerowej w Sianowie.

O to, by młodzi odważniej poszukiwali inspiracji w twórczości Karola Wojtyły upomniał się na zakończenie konkursu jego juror ks. Henryk Romanik, biblista i poeta.

- Jednym ze sposobów na spotkanie się z Janem Pawłem II jako poetą czy autorem tekstów nauczania Kościoła jest prezentacja jego dzieł - powiedział ks. Romanik. - Sam konkurs pokazuje, że istnieje potrzeba poznawania tego dorobku, ale też właściwego jego doboru.

- Jeśli generalnym problemem edukacyjnym jest czytanie ze zrozumieniem, to praca z młodzieżą, która chce poznać i zaprezentować tę twórczość jest przywilejem. Trzeba ich w tym wspierać - zauważył ks. Romanik.

Podczas konkursowej gali zachęcał młodzież, by spróbowała samodzielnej lektury tekstów młodego Wojtyły, tych z okresu wojny, studiów i początków kapłaństwa. - Jest to twórczość zachęcająca, by także samemu spróbować zanotować własną modlitwę, czy to w formie listu czy jako tekst, który może stać się podarunkiem dla kogoś, kogo kochamy czy szanujemy - podpowiadał ks. Romanik, widząc w młodzieży podejmującej się interpretacji poezji tych, którym twórczość nie jest obca i którzy nierzadko mają chęć przedstawić własne próby pisarskie.

Patronat honorowy nad konkursem objął bp Edward Dajczak.