Zbudowany z żywych cegieł

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

publikacja 22.06.2017 21:43

Od stu lat góruje nad miastem na chwałę Bożą, służąc dzisiejszym mieszkańcom miasta i przypominając o poprzednich pokoleniach katolików w Trzciance. W tę niedzielę kościół pw. św. Jana Chrzciciela świętować będzie urodziny!

Zbudowany z żywych cegieł Na niedzielę 25 czerwca zaplanowano główne uroczystości urodzinowe trzcianeckiego kościoła. Karolina Pawłowska /Foto Gośc

- To, że w 1917 r. powstał nowy kościół, świadczy, że liczba katolików w mieście była tak duża. Trzeba było rozebrać starą świątynię, bo - choć w dobrym stanie i liczyła sobie zaledwie 80 lat - była zwyczajnie za mała dla korzystających z niej wiernych - opowiada ks. Wawrzyniec Skraba, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance i superior posługujących tutaj od pierwszych powojennych miesięcy księży saletynów - spadkobierców wszystkich duszpasterzujących tu od XVI w. księży katolickich.

Sygnatura fałszerza

Także ks. Aloysiusa Bucks, budowniczego obecnej świątyni parafialnej trzcianeckiej wspólnoty i kronikopisarza, dzięki któremu możemy dzisiaj zajrzeć do pruskiego miasteczka z pogranicza. Z okazji jubileuszu kościoła proboszczowskie zapiski przetłumaczył i opracował ks. Łukasz Nowak, młody saletyn pochodzący z trzcianeckiej parafii. Publikację zaś wydała trzcianecka Biblioteka Parafialna – instytucja szeroko znana ze swojej działalności kulturalnej.

Nie tylko o budowie nowego kościoła pisze ks. Aloysius. W swojej kronice kreśli społeczno-polityczny obraz ówczesnej Trzcianki, wpływ wojny na życie mieszkańców miasteczka, które po rozbiorze znalazło się w granicach Prus. Jest więc cennym źródłem wiedzy nie tylko o parafii.

- Żeby uzyskać pozwolenie na budowę, trzeba było wykazać, że rzeczywiście jest taka potrzeba. Przez dwie niedziele policjant stał przed wejściem do kościoła i… liczył wiernych. Skoro okazało się, że jest powyżej 2 tys., zgoda została wydana - opowiada Edwin Klessa, założyciel i kierownik biblioteki, a także wielki pasjonat miejscowej historii. Niestrudzenie szuka kolejnych ciekawostek i informacji, które pomogłyby w jeszcze lepszym poznaniu dziejów parafii. Wiele z nich udało się odnaleźć podczas czteroletnich prac remontowych, które przygotowywały kościół do setnych urodzin.

- Specjaliści potwierdzają nasze przypuszczenia, że trzcianecka świątynia to dzieło berlińskiego architekta Oskara Siede, który zaprojektował również kościół świętej Rodziny w Pile, świątynie w Uściu i w Jastrowiu, i nad morzem w Rumi. Od razu rzucają się w oczy owalne okienka - pan Edwin wskazuje na bryłę świątyni.

Zbudowany z żywych cegieł   Na okolicznościowej wystawie w muzeum można można obejrzeć cenne eksponaty opowiadające o historii kościoła i parafii. Karolina Pawłowska /Foto Gość Przy okazji remontu z niemałym zdumieniem zidentyfikowano też autora obrazu w ołtarzu głównym. Jan Chrzciciel wyszedł spod pędzla Hana van Meegerena - przeciętnego malarza i… genialnego fałszerza. Holenderskich mistrzów XVII w. fałszował w sposób tak doskonały, że wybitni znawcy uznawali je za oryginały. Kilka z jego „dzieł” trafiło do kolekcji Goeringa. Sam Han van Meegeren do fałszerstw przyznał się dopiero po wojnie, gdy groził mu wyrok za kolaborację z nazistami.

Więcej o świętującym urodziny kościele w najnowszym wydaniu papierowym Gościa Koszalińsko-Kołobrzeskiego. 

Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na niedzielę 25 czerwca. W samo południe bp Edward Dajczak przewodniczyć będzie Mszy św., podczas której poświęci prezent, jaki na urodziny otrzymała świątynia: nowy ołtarz. Wręczone zostaną również wyróżnienia "Człowiek Wiary, Człowiek Czynu" za 2016 r. 

O godz, 16.30 w Hali Sportowo-Widowiskowej MDK będzie można obejrzeć spektakl "Panta Rei" w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Katolickich w Trzciance, a o godz. 20 w kościele św. Jana Chrzciciela wysłuchać "Missa Criolla" Ariela Ramireza (koncert w ramach Nadnoteckiego Festiwalu Muzycznego "Piękny Śpiew". 

Niedzielne świętowanie poprzedzają wydarzenia odbywające się w ramach trzcianeckiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, którego data została specjalnie przesunięta w tym roku na czerwiec.

W sobotę od godz. 12 w Parku 1 Maja odbywać się będą Festyn Hospicyjny i Piknik Muzealny. Warto zajrzeć również do Domu Parafialnego parafii św. Jana Chrzciciela na wystawę prac zgłoszonych na Konkurs Twórczości Artystycznej o Motywach Religijnych, do Muzeum Ziemi Nadnoteckiej, gdzie wiele ciekawych i cennych eksponatów dokumentuje historię parafii św. Jana Chrzciciela oraz od 29 czerwca do Trzcianeckiego Domu Kultury na wystawę pt. "Trzcianecki kościół w oczach artystów".