Życie od nowa

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 05.09.2017 21:07

O zmaganiu i zwycięstwie z ograniczeniami niepełnosprawności opowie na różne sposoby otwarty 5 września w Koszalinie XIV Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja.

Życie od nowa Przez kilka dni festiwalu jego uczestnicy będą mogli się spotkać z ludźmi, którzy nie poddali się ograniczeniom niepełnosprawności - ze sportowcami, artystami, żołnierzami i miss. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Hasło tegorocznego festiwalu - „Życie można zacząć wiele razy" - zwraca uwagę na wartość osobistego mierzenia się z niepełnosprawnością.

Festiwalowi goście już zaczęli dzielić się swoimi historiami i tym, w jaki sposób pokonali ograniczenia wynikające z ich dysfunkcji. I będą to robić przez kolejne dni aż do soboty, docierając do różnych środowisk: szkół, ośrodków kultury i sportu, zakładów karnych.

"Integracja Ty i Ja" to przede wszystkim festiwal filmowy. W tym roku będzie to 27 godzin projekcji obrazów, które zawalczą o festiwalowe nagrody - Motyle 2017. W kinie Alternatywa widzowie będą mogli obejrzeć filmy fabularne, dokumentalne i amatorskie z całego świata.

Tegoroczny festiwal otworzył wernisaż wystawy Fotokonfrontacje, prezentujący w auli KBP sylwetki niepełnosprawnych żołnierzy, weteranów wojennych. Ten sam temat, w bardziej emocjonalnej formie zaprezentowanej na prowizorycznej scenie placu Polonii, przedstawili w etiudzie "Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą" aktorzy Teatru Recepta i Teatru Dźóra.

Drugą wystawą, która - podobnie jak pierwsza - będzie dostępna dla oglądających przez wszystkie dni festiwalu, czyli do soboty, są prace Wiesława Zięby, prezentujące twórców polskiego filmu.

Pierwszy dzień festiwalu uświetnił koncert Tymona Tymańskiego.

"Integracja" to także spotkania z gośćmi specjalnymi, happeningi, koncerty, konferencja naukowa.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny.

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja to wydarzenie kulturalne, podejmujące temat niepełnosprawności, osób, które ona dotyka oraz wciąż stawianych wobec nich barier w przestrzeni społecznej. Przez 14 lat istnienia festiwal zebrał wiernych widzów i bohaterów, a także uznanie na arenie krajowej i międzynarodowej, goszcząc m.in. w Parlamencie Europejskim, Londynie, we Włoszech.