Troska przez obecność

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 14.10.2017 18:48

Na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie 50 osób podążyło za urną ze spopielonymi szczątkami dzieci utraconych. Pochowano prochy 105 dzieci.

Troska przez obecność Uroczystościom w kościele i na cmentarzu przewodniczył ks. Piotr Subocz. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Drugie w tym roku uroczystości pogrzebowe dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu, odbyły się 14 października. Rozpoczęły się w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP Mszą św. pod przewodnictwem ks. Piotra Subocza, kapelana Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

W drugiej części uroczystości rodzice dzieci, ich bliscy i obrońcy życia ludzkiego zebrali się w kaplicy cmentarnej na modlitwie przy urnie. Następnie wszyscy przeszli pod Pomnik Dziecka Utraconego, gdzie prochy dzieci złożono w grobie.

Jak podkreśla ks. Subocz, towarzyszenie Kościoła ludziom w takich dramatycznych wydarzeniach jest wyrazem miłosierdzia.

- Jako Kościół tworzymy wspólnotę ludzi wierzących, także z tymi, którzy przeżywają różne trudności wśród których jest tragedia utraty dziecka. Wspieramy rodziców, którzy nierzadko pytają Pana Boga, dlaczego tak się stało. Chcemy być przy nich nie tylko poprzez wzniosłe słowa, lecz głównie przez modlitwę oraz w takich sytuacjach jak dzisiejsza - poprzez obecność. W ten sposób potwierdzamy, że to jest rzeczywiście czas smutku, żałoby. Nie możemy przeżyć tego za nich, ale możemy im pomóc przez to przejść.

Ks. Subocz mówił, że Kościół uznaje w ten sposób także wartość życia ludzkiego od samego jego poczęcia.

- Poprzez uroczystości pogrzebowe dzieci utraconych Kościół dba o godność życia ludzkiego. Ten głos jest ważny dzisiaj, w dobie rozwoju wiedzy medycznej, kiedy wielu ludzi wciąż podważa tę wartość. Pokazujemy, że Kościół rzeczywiście dba o życie każdego człowieka, od samego momentu jego poczęcia, kiedy Pan Bóg obdarza go nieśmiertelną duszą - powiedział kapelan.

Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej "Nasze na zawsze". Pochowano już 2918 dzieci.

Msze św. i pochówki dzieci utraconych odbyły się tego dnia również w innych miastach diecezji. W Słupsku pochowano 90 dzieci (podczas pięciu poprzednich pochówków pochowano tam 208 dzieci). W Szczecinku pochowano 22 dzieci (podczas czterech poprzednich pochówków pochowano tam 47 dzieci; rocznie w Szpitalu w Szczecinku dochodzi do około 150 poronień). W Pile pochowano 14 dzieci (podczas pięciu poprzednich pochówków pochowano tam 86 dzieci; w pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie).

Pochówki miały charakter ekumeniczny.

Prócz pochówków wyrazem troski Kościoła o dzieci utracone są Msze św. sprawowane w intencji rodziców po stracie dziecka. W Koszalinie odbywają się one w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (oo. franciszkanów). W kościele Mariackim w Szczecinku Msze św. sprawowane są w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 18, a w Pile - w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 12 w kościele pw. św. Józefa.