Święty nie tylko z obrazka

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 17.10.2017 16:15

Uczniowie ze szkoły im. Jana Pawła II z Miastka, chcąc lepiej poznać swojego patrona, zajrzeli m.in. za kulisy koszalińskiego teatru.

Święty nie tylko z obrazka Koszalin, 17 października: dzieci z SP nr 3 w Miastku zwiedzają Bałtycki Teatr Dramatyczny. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Po zakamarkach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego czwarto- i piątoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Miastku oprowadzali Rafał Wołyniak i Izabela Rogowska.

Dzieci mogły zajrzeć za kulisy koszalińskiej sceny, odwiedzić dekoratornię, magazyn kostiumów, salę prób, a także sporo dowiedzieć się o pracy aktora i teatru jako instytucji.

- Jeszcze nigdy nie byłem w teatrze - przyznaje Kacper. - Mam nadzieję, że przyjadę tu kiedyś na jakąś sztukę - dodaje. Większość jego kolegów i koleżanek mogłoby powiedzieć to samo: nigdy nie byli w teatrze - ani na widowni, ani za kulisami.

Wizyta w koszalińskim przybytku kultury, dzień po kolejnej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, miała wyjątkowy charakter. Związana była z obchodami dni patrona miasteckiej szkoły, którym jest św. Jan Paweł II.

Święty nie tylko z obrazka   Koszalin, 17 października: dzieci z SP nr 3 w Miastku zwiedzają Bałtycki Teatr Dramatyczny ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Jak przyznaje ks. Bogusław Płocharski, katecheta, zależało mu na tym, aby pokazać wielowymiarowość świętości papieża, której nie powinno się redukować tylko do aspektu czysto religijnego.

- W ramach dni naszego patrona odbył się m.in. turniej klas. Papież znał wiele języków, więc zorganizowaliśmy konkurs językowy. Szanował naukę, był profesorem, a zatem uczniowie mogli wykazać się wiedzą, także o życiu samego patrona. Lubił i uprawiał sport, więc nie zabrakło też zmagań sportowych. Był człowiekiem kultury, kochał literaturę, teatr, sam był aktorem, stąd dzisiejsza wizyta w teatrze - wylicza duszpasterz.

Miastecka podstawówka, choć ma za patrona świętego, nie jest szkołą katolicką. - Jan Paweł II przemawiał do każdego. Robił wrażenie na wielu ludziach, bez względu na pochodzenie, wyznanie, przekonania - uważa Małgorzata Bocyk, nauczycielka angielskiego i niemieckiego.

W ramach pobytu w Koszalinie 17 października uczniowie z Miastka odwiedzili też miejsca, w których Jan Paweł II był osobiście 1 czerwca 1991 roku. Zwiedzili więc koszalińską katedrę i nawiedzili sanktuarium na Górze Chełmskiej.

Co to znaczy, że Jan Paweł II jest świętym? - To znaczy, że można mieć z nim kontakt... przez modlitwę - podsumowuje wizytę w Koszalinie Zuzia, uczennica IV klasy.

Święty nie tylko z obrazka   Przy katedrze, w której 1 czerwca 1991 roku modlił się Jan Paweł II ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość