Pan Młody z Nazaretu

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 09.12.2017 12:23

Podczas uroczystej Mszy św. w koszalińskiej katedrze bp Krzysztof Włodarczyk włączył jedną kandydatkę do stanu dziewic konsekrowanych oraz udzielił błogosławieństwa trzem wdowom. - Jesteście dla nas znakiem, że Jezus to naprawdę żywa Osoba - powiedział biskup w homilii.

Pan Młody z Nazaretu Koszalin, 9 grudnia: obrzęd konsekracji dziewicy. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Konsekrację otrzymała Agnieszka Jokiel z parafii w Szwecji k. Wałcza. Trzy wdowy: Marianna Brilowska ze Słupska, Krystyna Dąbrowska z Rymania oraz Barbara Słodkiewicz ze Szczecinka otrzymały specjalne błogosławieństwo.

Obrzędy konsekracji dziewic oraz błogosławieństwa wdów są bogate w symbolikę. Szczególną uwagę uczestników uroczystości zwraca kandydatka do stanu dziewic. Jest ubrana w białą suknię, jak do ślubu, a jednocześnie, przed modlitwą konsekracyjną, podczas Litanii do Wszystkich Świętych, leży krzyżem podobnie, jak kandydaci do święceń.

- Wasza gotowość jest dla nas znakiem wiary, w to, że Jezus jest żywą i kochającą Osobą - powiedział bp Krzysztof Włodarczyk w czasie homilii.

Hierarcha zwrócił też uwagę na znaczenie konsekracji: - Dzisiejszy obrzęd nie jest ucieczką od życia, od codzienności, schowaniem się przed światem. Jest chrześcijańskim zobowiązaniem, radosnym, choć niepozbawionym krzyża. Taka forma życia wymaga podjęcia krzyża na co dzień, podobnie zresztą jak jest to w kapłaństwie, małżeństwie, zakonie, czy w życiu samotnym. Bez dźwignięcia krzyża, w końcu zwyciężą w nas egoizm i własne ambicje.

Dziewice i wdowy konsekrowane to osoby żyjące normalnie w świecie. Wykonują różne zawody, często zaangażowane są w życie Kościoła.

- Mój mąż nie żyje już od 17 lat. Zmarł także jeden z moim synów. Postanowiłam poświęcić całe moje życie Panu Jezusowi. Pragnęłam dać Mu jeszcze więcej, całą swoją wolę. Zajęłam się ewangelizacją bezdomnych. Chodzę po ulicach, odnajduję ich tam, gdzie są. Pomagam im w różny sposób, finansowo, duchowo, organizuję odzież, załatwiam sprawy urzędowe. Rozmawiamy, razem się modlimy. Odmawiamy Koronkę do Bożego Miłosierdzia wszędzie, gdzie tylko się da - mówi Barbara Słodkiewicz ze Szczecinka.

Stan dziewic i wdów konsekrowanych to tzw. indywidualne formy życia konsekrowanego, które znane były już starożytności chrześcijańskiej. Oprócz wdów i dziewic należą do nich jeszcze pustelnicy i pustelnice.

Ich odnowę przyniósł Sobór Watykański II. W Polsce podkomisja przy Konferencji Episkopatu zajmująca się tym zagadnieniem powstała dopiero w roku 2006. Od kilku lat obserwuje się rosnące zainteresowanie taką formą realizacji powołania w Kościele.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej jest obecnie siedem dziewic konsekrowanych oraz cztery wdowy.

Jeśli ktoś zauważa w sobie tego typu powołanie, powinien skierować pismo do biskupa z prośbą o rozeznanie i włączenie do drogi formacyjnej. Długość formacji zależy od indywidualnych predyspozycji kandydatek. Rozeznanie obejmuje nie tylko opinię księdza wyznaczonego przez biskupa do formacji, prowadzących zajęcia czy proboszcza. Kandydatki przechodzą też badania psychologiczne.

Zarówno kandydatki, jak i osoby już żyjące w stanie dziewic i wdów uczestniczą w okresowych rekolekcjach oraz są zobowiązane do odmawiania liturgii godzin.