Krawiec z głową w gwiazdach

Karolina Pawłowska

|

Gość Koszalińsko-Kołobrzeski 11/2018

publikacja 15.03.2018 00:00

Na PRL-owskim, przaśnym firmamencie małego miasteczka był jak wyjątkowo jasna gwiazda. Zachwycał pasją, ekscytował wiedzą. Zapraszała go do siebie amerykańska NASA, korespondowali naukowcy. A on otwierał głowy najmłodszych mieszkańców Szczecinka i uczył zachwytu wszechświatem.

Przez blisko cztery dekady Adam Giedrys odkrywał przed mieszkańcami Szczecinka tajemnice kosmosu. Przez blisko cztery dekady Adam Giedrys odkrywał przed mieszkańcami Szczecinka tajemnice kosmosu.
archiwum rodzinne

Od kilku lat siedzi wytrwale przy swojej maszynie do szycia, z teleskopem pod ręką. Zdaje się zupełnie nie zwracać uwagi na przechodzących deptakiem. Patrzy w górę, spiżową dłonią wskazuje na niebo. Jak przez większą część swojego życia. – Kto to? – na podchwytliwe pytanie młodsi wzruszają ramionami, czasem odgrzebując z pamięci nazwisko. Za to starsi doskonale znają pana Adama. To szczecinecka legenda.

Księżycowy kamień

– Nieraz podczas spotkań gdzieś w Polsce na hasło „Szczecinek” pada pytanie: „a chodziłeś do Giedrysa?” – przyznaje z uśmiechem Krzysztof Graczyk. Jeden z wielu, którzy przez dziesięciolecia odwiedzali strych kamienicy przy Kościuszki 10. Po skrzypiących, drewnianych schodach dwa razy w tygodniu wchodzili do zupełnie innej rzeczywistości. – Projektor terkotał, a my siedzieliśmy z otwartymi ustami, oglądając filmy o amerykańskich astronautach, dokumenty przyrodnicze, a nawet kreskówki. Przywoził nam do Szczecinka nie tylko wiadomości o kosmosie, ale też powiew świata, którego nie oglądało się na naszych ulicach – mówi pan Krzysztof. Jak to się stało, że absolwent wileńskiej szkoły krawieckiej bywał na zagranicznych kongresach astronautyczno-astronomicznych i prowadził korespondencję z ośrodkami naukowymi na całym świecie? Jak udawało mu się organizować sympozja, w których brali udział uznani polscy naukowcy? Jak to możliwe, że w dwa lata po lądowaniu człowieka na Księżycu udało mu się ściągnąć do prowincjonalnego miasteczka fragment skały przywiezionej przez misję Apollo 11?

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.