Być Kościołem, nie tylko w Kościele

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 13.05.2018 12:55

Bp Edward Dajczak udzielił błogosławieństwa nowym lektorom i animatorom katechezy parafialnej oraz ustanowił nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Być Kościołem, nie tylko w Kościele Koszalin, 13 maja: Nowi nadzwyczajni szafarze Komunii świętej. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Tak 13 maja zakończyła się kolejna edycja Diecezjalnego Studium Formacyjnego dla Świeckich, które w sposób zintegrowany przygotowuje kandydatów do pełnienia jednej z trzech funkcji.

Tym razem diecezja wzbogaciła się o 14 nadzwyczajnych szafarzy, 17 lektorów i 6 animatorów.

Kandydaci spotkali się w ciągu roku na trzech weekendowych zjazdach, które odbywały się w koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym. Brali udział w wykładach z różnych dziedzin teologii, a także komunikacji.

- W życiu tych ludzi dokonuje się coś bardzo ważnego. Zostają oficjalnie posłani przez wspólnotę do pełnienia określonych funkcji. Jeżeli w Kościele ma być głoszona Ewangelia, nie może się to odbywać tylko siłą duchowieństwa. Każdy z nas ma swoje niepowtarzalne powołanie - mówi bp Edward Dajczak, który przewodniczył Mszy św. na zakończenie formacji.

Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zwraca też uwagę na rolę osób pełniących poszczególne funkcje, wykraczającą poza same zadania z nich wypływające: - Bez wątpienia to powinni być świadkowie wiary. Muszą to być ludzie, po których widać jej wzrost.

Rozumieją to świeccy, którzy decydują się na formację w ramach studium.

- Słowo Boże jest całym moim życiem. Każdego dnia odczytuję je na nowo. Jest dla mnie drogowskazem. Czytam podczas liturgii. Po prostu kocham to robić - mówi Anna Zajączkowska-Żyszkiewicz z Koszalina, która pełni funkcję lektora.

Wzruszenia z powodu rozpoczęcia misji nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej nie kryje Lesław Zieniewicz z Jarosławca. - Chcę być bliżej Boga, a także zanosić Jezusa chorym, żeby mogli częściej się z Nim spotykać. Odkrywam to jako powołanie. Na pewno moje życie teraz bardzo się zmieni. Muszę też moją postawą świadczyć o tym, do czego jestem posłany - mówi mężczyzna.

Julia i Wiktoria Smusz z Lotynia podjęły się pracy animatorek katechezy parafialnej. Pomagają m.in. w formacji kandydatów do bierzmowania. - Być może młodzi ludzie łatwiej otworzą się na rówieśników, którzy będą im mówili o Panu Bogu - zastanawiają się.

Kolejna edycja Diecezjalnego Studium Formacyjnego dla Świeckich ruszy jesienią. Osoby, które chciałyby bardziej zaangażować się w Kościele i widzą siebie w którejś z trzech funkcji, powinny zgłosić się do swojego proboszcza.

Zachęca do tego ks. dr Tomasz Tomaszewski, jeden z odpowiedzialnych za Studium Formacyjne, a także sekretarz trwającego w diecezji synodu.

- Gotowość do pełnienia tych funkcji widzę właśnie w kontekście synodu. Takie coraz większe zaangażowanie ludzi świeckich jest jednym z przejawów naszego odpowiedzialnego bycia Kościołem, a nie tylko w Kościele - podkreśla ks. Tomaszewski.

Być Kościołem, nie tylko w Kościele   Uczestnicy tegorocznej edycji Studium Formacyjnego z bp. Edwardem Dajczakiem i księżmi odpowiedzialnymi: ks. Radosławem Mazurem, ks. Tomaszem Tomaszewskim i ks. Łukaszem Gąsiorowskim. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość