Czym się cieszą, z czym borykają

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 25.05.2018 19:25

Przyjaźń, godność, szacunek, tolerancja - o takie traktowanie upominali się w Koszalinie uczestnicy Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Czym się cieszą, z czym borykają Kilkaset osób przypominało koszalinianom, że wśród nich żyją - i proszą o przyjaźń, szacunek, godność - osoby niepełnosprawne. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Kilka godzin świętowania w słoneczną pogodę rozpoczęło się 25 maja przemarszem ulicami miasta. Kilkuset barwnie przebranych podopiecznych ośrodków szkolno-wychowawczych z regionu wraz z opiekunami i rodzicami wędrowało przy dźwiękach muzyki, eksponując emblematy swoich placówek i transparenty z hasłami: "przyjaźń", "godność", "szacunek", "tolerancja", o które zechcieli się upomnieć. Nie zabrakło też transparentów solidaryzujących się z niepełnosprawnymi i ich opiekunami protestującymi w Sejmie.

Korowód powrócił na Rynek Staromiejski, gdzie czekały na wszystkich: kiermasz rękodzieła autorstwa osób niepełnosprawnych, warsztaty artystyczne, strefa malucha, pokaz mody, występy zespołów, multimedialna prezentacja działań placówek rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotograficzna „Żyć z niepełnosprawnością – moja historia”.

Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to sposób na pokazanie społeczeństwu, że osoby są jego integralną częścią, że ich talenty są powodem do dumy, a obecność - do radości. Jest to także okazja do dyskusji o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce i pokazania barier z którymi wciąż się borykają.

Organizatorem wydarzenia było Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Koszalinie.