Mistrzowie rakietki

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 26.05.2018 15:35

26 amatorów tenisa stołowego stanęło przy 8 stołach, by walczyć o zwycięstwo. To pierwsze mistrzostwa diecezjalne w tej dyscyplinie sportu.

Mistrzowie rakietki Wicemistrz diecezji Adam Małecki z koszalińskiej katedry. Katarzyna Matejek /Foto Gość

W hali sportowej ośrodka MOSiR w Sławnie odbyły się 26 maja I Mistrzostwa Ministrantów Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w Tenisie Stołowym.

Przyjechało na nie 26 ministrantów z Koszalina, Białogardu, Sławna, Starego Chwalimia, Świdwina, Jastrowia, Kretomina.

Tenis stołowy jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie, biorąc pod uwagę liczbę osób ją uprawiających. Z tego założenia wyszedł ks. Marcin Wolanin, diecezjalny duszpasterz sportowców, zapraszając ministrantów do rywalizacji. - Moje początki ping-ponga to było granie z bratem na podłodze deskami do krojenia zamiast rakietek - wspomina z uśmiechem ks. Wolanin. - Sądzę, że także dzisiaj jest to popularny sport i młodzież ma go gdzie uprawiać.

Jest zadowolony, że znaleźli się ministranci, którzy przyjechali reprezentować swoje parafie. - Poziom jest bardzo różny, ale turniej jest też o tyle ciekawy, że idzie sprawnie, zawodnicy dysponują 8 stołami. W przyszłości może uda nam się go zorganizować w bardziej dogodnym terminie - podsumował.

W koszalińskiej katedrze służy przy ołtarzu 60-70 ministrantów, w różnym wieku. Ich opiekun ks. Mariusz Ambroziewicz pracę formacyjną z ministrantami opiera na 3 filarach: solidnym przygotowaniu liturgii, znajomości Pisma św. i sporcie. Spośród ministranckiej młodzieży katedralnej sportem interesuje się połowa. - Tu nie chodzi o porównywanie umiejętności, bo jedni odnoszą sukcesy nawet w kilku dyscyplinach, ale za to inni wykazują się sumiennością w chodzeniu na treningi - docenia duszpasterz.

Katedralni sportowcy do wyboru mają kilka sekcji: szachy, ping-pong, piłkę nożną, kolarstwo. Chętnie wykazują się swoimi talentami i ks. Ambroziewicz nie ma problemu, by do zawodów wystawić pełen skład drużyny. Także na mistrzostwach w tenisie stołowym katedralna reprezentacja jako jedna z dwóch (obok parafii pw. NSPJ w Białogardzie) wystawiły komplet zawodników, czyli po dwóch w każdej z trzech kategorii wiekowych.

Wyniki rywalizacji:

- Kategoria: ministrant:

  • I miejsce - Stanisław Plust (mistrz diecezji)
  • II miejsce - Cezary Domski
  • III miejsce - Jakub Belter

- Kategoria: lektor młodszy:

  • I miejsce - Wojtek Stanik (mistrz diecezji)
  • II miejsce - Adam Małecki
  • III miejsce - Grzegorz Mazur

- Kategoria: lektor starszy:

  • I miejsce - Norbert Sobczak (mistrz diecezji)
  • II miejsce - Gabriel Rykaluk
  • III miejsce - Krystian Nahajowski