Papieskim biegaczom upał nie straszny

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 10.06.2018 23:24

Dzieci i dorośli, goście z daleka i samorządowcy - łącznie 1000 osób stanęło na starcie 26. Biegu Papieskiego w Domacynie. Zdobyli satysfakcję sportowca i medale z wizerunkiem świętego Polaka.

Papieskim biegaczom upał nie straszny Na starcie biegu głównego stanęło 207 osób. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Poprzez wysiłek fizyczny i wspólną zabawę u stóp Matki Bożej Królowej Świata w Domacynie, od 26 lat czczą pamięć św. Jana Pawła II, a szczególnie jego wizytę w Koszalinie podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1991 r.

Prócz 15-kilometrowego biegu głównego, który otworzył (przewodniczący wcześniej Mszy św. polowej) ks. Andrzej Zaniewski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, najmłodsi ścigali się w przedpołudniowych biegach integracyjnych, starsi w dwukilometrowym biegu samorządowców i mieszkańców gminy Karlino. Łącznie 10 maja na starcie 26. Biegu Papieskiego Domacyno-Karlino stanęło 207 osób. Kolejnych 800 to uczestnicy biegów integracyjnych.

Jak podkreśla Piotr Kołodziejczyk, sędzia główny Biegu Papieskiego, upalna pogoda nie sprzyjała biegaczom, zwłaszcza amatorom. - Trzeba mówić o dwóch kategoriach zawodników. Dla zawodowców nie jest to problem. Ale dla pozostałych, którzy biegają sporadycznie albo od niedawna, to będzie wyzwanie. Dlatego organizatorzy przygotowali na trasie napoje dla biegaczy, prysznic, towarzyszy im karetka. Dla niektórych sukcesem będzie to, że w ogóle dotrą do mety - powiedział sędzia.

Uczestnicy Biegu Papieskiego to środowisko międzynarodowe, na starcie stawili się m.in. Ukraińcy i Białorusini. Wśród zawodników nie zabrakło, jak co roku, osób niepełnosprawnych, także na specjalnych sportowych wózkach inwalidzkich.

Wszyscy zostali nagrodzeni medalami z wizerunkiem papieża św. Jana Pawła II.

Zwycięzcą i zdobywcą nagrody głównej został Vasyl Koval z czasem 49:13, jako drugi - 29 sekund później - na metę dotarł Dmytro Musiiatchenko, a trzy sekundy po nim Artem Kazdan.

Bieg Papieski jest zarazem imprezą integracyjną. Uczestnicy spędzili w plenerze wiele godzin, korzystając z licznych atrakcji i występów artystycznych.
Bieg Papieski ma 26-letnią historię. Zainicjowany w 1992 roku przez koszalinianina Józefa Niekrasza był uczczeniem doniosłego wydarzenia w regionie sprzed roku - pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Koszalina. Od 2000 r. bieg organizują władze Miasta i Gminy Karlino.