W kościele i na placu

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 23.08.2018 17:42

Na kilka letnich miesięcy 900-osobowa parafia w Darłówku znacząco się powiększa za sprawą wczasowiczów. Od czterech lat przez wszystkie wakacyjne dni mogą oni korzystać z szerokiej oferty duszpasterskiej.

W kościele i na placu Kościół pw. św. Maksymiliana Kolbego w Darłówku otwarty jest całe lato do późnego wieczora. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Starają się o to ojcowie franciszkanie, którzy każdego dnia zapraszają chętnych do swojej świątyni. Do wyboru są koncerty, spotkania z przedstawicielami wspólnot kościelnych i nauki głoszone przez księży z różnych części kraju. Według o. Sebastiana Fierka, proboszcza parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, to sposób na wyjście do turystów, którzy przyjeżdżają nad morze, by nie tylko nabrać siły fizycznej, ale i duchowej.

- A przede wszystkim każdego dnia (poza weekendami) zapraszamy zarówno wczasowiczów jak i parafian na adorację Najświętszego Sakramentu zakończoną nieszporami, zaś wieczorami o godzinie 21 na wspólną kompletę połączoną z katechezą - wylicza proboszcz.

Parafialna oferta nie ma stałego grona odbiorców. Jak podaje o. Fierek, bywają wieczory, gdy na wieczorny Apel Jasnogórski dołącza do zakonników zaledwie kilku gości, a bywają takie, gdy w ławkach kościoła zasiada 50 osób.

- Jeśli chodzi o uczestnictwo w ogólnych spotkaniach, to widzimy różne natężenie. Natomiast wciąż docierają do nas ludzie, którzy poszukują indywidualnego spotkania z kapłanem - wyjaśnia proboszcz. - Przychodzą ze swoimi problemami, najczęściej rodzinnymi, małżeńskimi. Czasem proszą o spowiedź, innym razem siadamy na placu i rozmawiamy. Coraz bardziej widać zapotrzebowanie na taką głębszą rozmowę.

Pomocą dla zainteresowanych dobrą formacją małżonków i rodziców są podejmowane od lat katechezy prowadzone przez doświadczonych małżonków z Domowego Kościoła. W tym roku odbyły się tu 3 takie trzydniowe wakacyjne cykle.

- Staramy się też pokazać, w jaki sposób można realizować swoje powołanie w Kościele - mówi o. Fierek. - W każdy czwartek prezentujemy różne wspólnoty i ruchy katolickie, które przygotowują oprawę Mszy św., a po niej opowiadają o życiu w swojej wspólnocie - dodaje kapłan. - Tego lata gościliśmy m.in. wspólnotę św. Jana Chrzciciela, ruch szensztacki, Neokatechumenat, Odnowę w Duchu Świętym, Rycerstwo Niepokalanej.