Diecezjalny Dzień Przymierza

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 29.09.2018 14:58

Ponad 100 członków Ruchu Szensztackiego spotkało się w sanktuarium na Górze Chełmskiej z okazji 50. rocznicy śmierci założyciela - o. Józefa Kentenicha.

Diecezjalny Dzień Przymierza Góra Chełmska, 29 września: Modlitwa wzdłuż kamiennego różańca. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Na Górę Chełmską zjechali się przedstawiciele ruchu z całej diecezji. Odmówili wspólnie jedną część Różańca, idąc wzdłuż kamiennego różańca rozmieszczonego wokół sanktuarium.

Uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył ks. Kazimierz Klawczyński, kapelan sanktuarium. Koncelebrował z nim o. Mirosław Żabnicki z Instytutu Ojców Szensztackich w Józefowie pod Warszawą. Po Mszy św. odbyła się agapa.

- Co roku w okolicy śmierci naszego założyciela o. Józefa Kentenicha (zmarł 15 września 1968) obchodzimy Diecezjalny Dzień Przymierza. Jako członkowie ruchu mamy z o. Kentenichem szczególną więź. W tym roku okazja jest wyjątkowa, ponieważ świętujemy 50. rocznicę jego śmierci. Dlatego podczas Mszy św. odmówiliśmy akt zawarcia przymierza z założycielem. Wyrażamy w ten sposób pragnienie głębszego przyjęcia charyzmatu ruchu przez każdego z nas, aby na nowo zmobilizować się jeśli chodzi o życie nim na co dzień - wyjaśnia ks. Klawczyński.

Jak mówi s. Celina Junik, odpowiedzialna za Rodziny Szensztackie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, na Górę Chełmską 29 września przyjechały osoby, które w ruchu są nawet od 30 lat, jak również ci, którzy dołączyli do niego niedawno.

- Jesteśmy we wspólnocie od ponad roku. Mamy potrzebę bliskości z Matką Bożą. Bycie w ruchu pomaga nam w życiu rodzinnym. Wiele się uczymy - jak być rodzicami, małżonkami - mówi Tomasz Kusznerczuk ze Sławna. - Zupełnie inaczej jest teraz w naszym domu. Jesteśmy na siebie bardziej otwarci. Czujemy, że Matka Boża naprawdę wyprasza nam wiele łask. My przyjęliśmy Ją, a Ona nas - dodaje Ewa Kusznerczuk.

Ruch Szensztacki w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej tworzy ok. 200 rodzin. Oprócz tego ok. 80 osób należy do grup młodzieżowych i dziecięcych. Członków ruchu można znaleźć w Barwicach, Białogardzie, Białym Borze, Bobolicach, Darłowie, Dretyniu, Głobinie, Kołobrzegu, Koszalinie, Miastku, Rosnowie, Sławnie, Słupsku, Świdwinie, Szczecinku. Rozwija się także Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej. W diecezji istnieje już ok. 200 kręgów zaangażowanych w to dzieło. Każdy z nich to przynajmniej 10 rodzin. Nie są to koniecznie osoby formalnie zrzeszone w Ruchu Szensztackim.

Sanktuarium na Górze Chełmskiej jest jednym z 6 sanktuariów Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Polsce i 200 na całym świecie. Jest też jedynym takim miejscem pobłogosławionym przez papieża. Uczynił to Jan Paweł II 1 czerwca 1991 roku.