Bp Dajczak: Zapraszam wszystkich do katedry!

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 28.11.2018 17:49

Po kilkumiesięcznym gruntownym remoncie koszalińska katedra znów będzie służyć wiernym do modlitwy. Pierwsze celebracje już w sobotę 1 grudnia.

Bp Dajczak: Zapraszam wszystkich do katedry! Główna nawa katedry w Koszalinie ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Na specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się 28 listopada wewnątrz odnowionej świątyni, bp Edward Dajczak zaprosił mieszkańców Koszalina oraz wszystkich wiernych do odwiedzin najważniejszego kościoła w diecezji. Podzielił się też swoimi odczuciami dotyczącymi nowego wyglądu świątyni:

Bp Edward Dajczak o remoncie katedry
Ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zaprasza wszystkich do katedry.

Bp Dajczak: Zapraszam wszystkich do katedry!   Bp Edward Dajczak w odremontowanej katedrze zaprasza wszystkich wiernych do odwiedzenia świątyni ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość Pierwszym nabożeństwem w odnowionej świątyni będą I nieszpory Adwentu z obrzędem lucernarium pod przewodnictwem bp. Edwarda Dajczaka. O nieszporach i obrzędzie lucernarium mówi ks. dr Piotr Pękul, liturgista, wikariusz katedralny:

Ks. dr Piotr Pękul o I Nieszporach Adwentu i obrzędzie lucernarium

Nieszpory rozpoczną się w sobotę 1 grudnia o 17.15. Po nich zostanie odprawiona Msza św. Po Eucharystii w katedrze zaśpiewa chór Jerycho w ramach Festiwalu Pieśni Religijnej "Cantate Domino".

Po remoncie wygląd katedry od środka znacząco się zmienił. Ściany, filary i sklepienia zostały pokryte gotyckimi pobiałami oraz polichromiami. Dlaczego nie zachowano widocznych na filarach cegieł, wyjaśnia Krystyna Bastowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków:

Krystyna Bastowska o zmianie wyglądu katedry

W katedrze pojawił się nowy tryptyk, który został umieszczony na ścianie między prezbiterium, a kaplicą adoracji. Pochodzi on z kościoła w Łeknie. Po pożarze ocalał jedynie obraz centralny przedstawiający ostatnią wieczerzę. Pozostała część została zrekonstruowana.

Bp Dajczak: Zapraszam wszystkich do katedry!   Nowy tryptyk - skrzydła otwarte ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość O tryptyku mówi ks. Henryk Romanik, katedralny proboszcz i diecezjalny konserwator zabytków:

Ks. Henryk Romanik o nowym tryptyku

Bp Dajczak: Zapraszam wszystkich do katedry!   Nowy tryptyk - skrzydła zamknięte ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość W katedrze jest też nowa posadzka z wapienia muszlowego z Estonii. Pod posadzką zainstalowano płytę grzewczą utrzymującą w świątyni stałą temperaturę. Nowy wygląd zyskał grobowiec śp. bp. Czesława Domina. Pojawiły się też przygotowane komory grobowe dla kolejnych biskupów diecezjalnych - w kruchcie oraz w kaplicy adoracji.

W centrum nawy głównej umieszczono płytę upamiętniającą osoby pochowane na przestrzeni wieków pod posadzką katedry. W czasie prac archeologicznych, które wykonywano w ramach remontu, odnaleziono wiele pochówków, nieraz kompletnych szkieletów. Pochowano je ponownie w tych samych miejscach.

Obraz przedstawiający scenę zmartwychwstania znalazł się w nawie północnej na ścianie ponad stałym konfesjonałem. Tryptyk miłosierdzia został umieszczony na ścianie północnej w drodze z kaplicy adoracji do stałego konfesjonału.

Katedra zyskała też nowe instalacje: nagłośnieniową, alarmową i oświetleniową. Doświetlono górne części kościoła, a także zainstalowano reflektory punktowe na filarach.

Owocem badań archeologicznych są też dwa ciekawe miejsca, o których opowiada ks. Henryk Romanik.

- W prezbiterium został odkryty fragment XIV-wiecznej posadzki. Jest wyeksponowany, doświetlony i przysłonięty pancerną szybą. W nawie południowej odsłonięto pięć nisz zwanych armariami,  które są śladem tradycji liturgicznej związanej z bocznymi ołtarzami, których w tym kościele było ponad 20. Księża altarzyści obsługiwali te ołtarze, fundowane przez rody, cechy, bractwa. Potrzebowali miejsc na przechowywanie ksiąg, naczyń i szat liturgicznych. Nisze będą służyły jako miejsca ekspozycji fragmentów ceramiki i metalu, także monet, które zostały wydobyte przy okazji remontu. W przyszłości być może staną w nich figury świętych - mówi kapłan.

Koszt całego projektu wyniósł ponad 3,5 mln. złotych. Nieco ponad 2,9 mln. to przyznał Urząd Marszałkowski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. 300 tys. dało miasto Koszalin. Pozostałe pieniądze pochodziły z kasy diecezjalnej i parafialnej. Warto przypomnieć, że w katedrze trwa też remont organów. Na ten cel dotację przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bp Edward Dajczak zaprasza do koszalińskiej katedry
Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska


Więcej o remoncie katedry w rozmowie z ks. Henrykiem Romanikiem w "Gościu Niedzielnym" nr 49 (9 grudnia)