Koncert charytatywny na rzecz Góry Chełmskiej

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 11.12.2018 18:39

- Późną wiosną 2019 roku zewnętrzny wygląd Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego i jego otoczenie osiągną stan docelowy - mówi Marek Jankowski, architekt.

Koncert charytatywny na rzecz Góry Chełmskiej Koszalin, 11 grudnia. Konferencja prasowa odbyła się w holu głównym Filharmonii Koszalińskiej ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony będzie na budowę Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego na Górze Chełmskiej, odbędzie się 28 grudnia o godz. 19 w Filharmonii Koszalińskiej. Wystąpi Bogdan Trojanek z zespołem Terne Roma.

W czasie koncertu zabrzmią kolędy, które publiczność będzie mogła śpiewać także wspólnie z zespołem, oraz piosenki o charakterze rozrywkowym, sylwestrowym.

Bilety-cegiełki w cenie 25 i 35 zł można kupić na Górze Chełmskiej, w domu sióstr szensztackich przy ul. Zielonej w Koszalinie oraz w kasie Filharmonii Koszalińskiej. Będą one do nabycia także przed samym koncertem.

Na konferencji prasowej, która odbyła się 11 grudnia, s. Paulina Kopacz i Wojciech Osuch - reprezentujący Fundację "Przymierze", która zajmuje się budową centrum, a także Marek Jankowski, architekt, który je zaprojektował, mówili o postępach prac budowlanych oraz o sensie budowy centrum.

- Plan budowy jest realizowany zgodnie z harmonogramem. Teraz trwają zaawansowane prace, które już późną wiosną dadzą mieszkańcom możliwość wejścia na wieżę w zagospodarowanej przestrzeni, czyli zewnętrznie cały obiekt i otoczenie otrzymają już docelowy wygląd - powiedział M. Jankowski.

Architekt zdradził też, jak będą wyglądały niektóre elementy zewnętrznego wystroju centrum, które nawiązują do jego historycznego i kulturalnego charakteru: - Myślę, że odwiedzający Górę Chełmską będą mile zaskoczeni. Na elewacji będą odzwierciedlone teksty homilii Jana Pawła II z Koszalina w 21 językach. Pojawi się też pierwsza chrzcielnica Koszalina, która z muzeum wróci na swoje miejsce.

Jak mówił M. Jankowski, obiekt będzie całkowicie ukończony i oddany do użytku w roku 2021. Na budowę wydano dotychczas ponad 5 mln zł. Wciąż potrzeba drugie tyle.

Architekt zwrócił uwagę na niektóre elementy, które wpływają na tempo budowy i jej koszty. - Nie chcemy budować byle czym i byle szybko. Chcemy zrobić to dobrze, aby obiekt służył dziesiątki lat bez konieczności remontowania go. Poza tym budujemy w niezwykłym miejscu, w którym obowiązują szczególne przepisy związane z ochroną przyrody. Musimy je respektować, ponieważ one służą temu miejscu. Fundacja, która prowadzi budowę, nie ma też żadnych zwolnień podatkowych. Podlega takim samym zasadom gry rynkowej, jak każdy obywatel czy przedsiębiorca. Niestety, koszty w budownictwie nieustannie rosną. Firmy zewnętrzne, które nas obsługują, prowadzą normalną działalność gospodarczą. Płacą podatki i mają pracowników, którym muszą na czas płacić. Naszym celem zawsze było to, aby ta budowa prowadzona była w ciszy, spokoju, godnie i według zasad, które obowiązują w państwie - zastrzegał M. Jankowski.

O sensie budowy centrum mówiła s. Paulina z Fundacji "Przymierze": - Góra Chełmska to wyjątkowe miejsce dla mieszkańców Koszalina, regionu, ale także dla przyjezdnych. Rocznie do sanktuarium przybywa ok. 130 tys. pielgrzymów i turystów. Ludzie chcą zobaczyć to piękne miejsce, ale ciągle brakuje nam odpowiedniego zaplecza, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Chcemy, by ludzie w nowym centrum mogli skorzystać z kawiarni, dużej auli, kaplicy. Ważnym miejscem będzie także muzeum św. Jana Pawła II.

Organizatorami koncertu 28 grudnia są Fundacja "Przymierze", Filharmonia Koszalińska oraz Urząd Marszałkowski.

Patronatem honorowym wydarzenie objęli bp Edward Dajczak, prezydent Koszalina Piotr Jedliński oraz wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.