Ile jest świętego w świętowaniu?

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 21.12.2018 22:57

W Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie odbyło się przedświąteczne spotkanie opłatkowe.

Ile jest świętego w świętowaniu? Koszalin, 21 grudnia: Wigilia seminaryjna ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się bożonarodzeniowym przedstawieniem, które przygotowali klerycy I roku. Alumni połączyli w nim motywy biblijne ze scenami odwołującymi się do problemów współczesnego człowieka, który skoncentrowany na dobrach materialnych zapomina czasem o prawdziwym sensie swojego życia.

Po przedstawieniu, przy szopce ustawionej w głównym holu, przedstawiciele seminarium oraz bp Edward Dajczak złożyli przybyłym na uroczystość świąteczne życzenia.

Rektor seminarium ks. dr Wojciech Wójtowicz przypomniał zebranym o istocie świętowania Bożego Narodzenia.

- Już na płaszczyźnie językowej widać, że słowo "święto" pochodzi od "świętego". Jednak w dzisiejszym świecie jest coraz mniej "świętego" w "świętowaniu". Jeśli to zauważamy, nie czynimy tego dla taniego oburzania się. Perspektywę świata, w którym najważniejsze w świętowaniu Bożego Narodzenia są prezenty i życzliwość, trzeba przyjąć z szacunkiem. Czyniąc to, chcemy z pokorą ucieszyć się tym, że nasze świętowanie ma jednak wiele wspólnego ze "świętym", z Dzieciątkiem, z Jezusem - mówił rektor.

Bp Edward Dajczak podkreślił z kolei, że wydarzenia z Betlejem ukazują działanie Boga, które bywa nieraz dla człowieka zaskakujące. Hierarcha wskazał na Maryję, której postawa ukazuje właściwą reakcję na takie zaskoczenie.

- Ważnym elementem wiary jest zaskoczenie w spotkaniu z Bogiem. Ono zawsze prowadzi do czegoś, co się staje ponad naszymi możliwościami oczekiwania i myślenia. Maryja w momencie Zwiastowania zrobiła coś niezwykłego, przekroczyła próg, który musi przekroczyć każdy z nas. Nie starała się bowiem sprowadzić Boga w granice własnego myślenia i pojmowania. Wszystko Ją wtedy zaskoczyło, było nie do zrozumienia. Zostało Jej to, co jest istotą wiary - zaufanie. Nic większego nie mogła uczynić, jak tylko zaufać Bogu. To nasze "ufam" jest decydujące - powiedział biskup.

W imieniu alumnów głos zabrał kl. Krzysztof Szumilas z V roku. Zachęcał zebranych do poszukiwania Jezusa: - Gdzie można Go znaleźć? Wśród radości podobnej do tej, kiedy rodzi się małe dziecko, ale także w krzyżu, w cierpieniu. Szukajmy Jezusa w każdym naszym położeniu.

W seminaryjnej wigilii wzięli udział wszyscy biskupi obecni w diecezji, kapłani - także reprezentujący wspólnoty greckokatolicką i prawosławną, siostry zakonne, pracownicy świeccy seminarium, jego przyjaciele i dobroczyńcy. Obecni byli także przedstawiciele wyższych uczelni oraz władz samorządowych na czele z prezydentem Koszalina Piotrem Jedlińskim oraz wicewojewodą zachodniopomorskim Markiem Suboczem.