Zmarł Zygmunt Wujek

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 22.12.2018 16:31

Był wybitnym artystą ziemi koszalińskiej, znanym głównie ze swoich pomników i rzeźb, oraz zaangażowanym działaczem społecznym. Niedawno został uhonorowany Nagrodą im. Kard. Nom. Ignacego Jeża.

Zmarł Zygmunt Wujek Zygmunt Wujek ze statuetką Nagrody im. Kard. Nom. Ignacego Jeża Katarzyna Matejek /Foto Gość

Zygmunt Wujek zmarł 22 grudnia w Koszalinie. Miał 80 lat.

- Był szczerym patriotą i mądrym człowiekiem. Całe jego życie było zanurzone w wierze i umiłowaniu ziemi ojczystej - mówi o zmarłym ks. Henryk Romanik, proboszcz parafii katedralnej, diecezjalny konserwator zabytków, duszpasterz środowisk twórczych.

- Można też o nim powiedzieć: człowiek renesansu. Zawsze miał mnóstwo pomysłów na wystawy, pomniki, rzeźby, prace w kaplicach, kościołach. Miał zawsze wiele rozpoczętych projektów. Taki był Zygmunt. Takim go znałem chyba od 40 lat - wspomina ks. Romanik.

- Do przyjaźni z nim przyznawali się bardzo różni ludzie, którzy reprezentowali różne nurty i poglądy. On potrafił zapraszać tych ludzi do wspólnych inicjatyw. Miał taką niezwykłą osobowość i charyzmat przyciągania. Można o nim powiedzieć: człowiek-kontakt - dodaje duszpasterz środowisk twórczych.

Zygmunt Wujek był autorem ponad 200 pomników na Pomorzu. Wiele jego prac znajduje się przy kościołach. Jego dziełem są choćby pomniki na Górze Chełmskiej - ku czci powstańców listopadowych oraz upamiętniający wizytę prezydentów Kaczorowskiego i Kaczyńskiego; pomnik Sybiraków przy katedrze; monument upamiętniający przedwojennych mieszkańców Koszalina w miejscu dawnego cmentarza przy Koszalińskiej Bibliotece Publicznej; pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy Wyższym Seminarium Duchownym i wiele innych.

Zygmunt Wujek urodził się 22 września 1938 roku w Rawiczu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Poznaniu. W latach 1959-1965 studiował na Wydziale Rzeźby u prof. Bazylego Wojtowicza. W Koszalinie mieszkał od 1965 roku. Był wykładowcą Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, nauczycielem rzeźby w liceum plastycznym, działaczem Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1981 roku - współorganizator Klubu Inteligencji Katolickiej w Koszalinie. Od 1991 roku - członek Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W latach 1994-1998 - radny miejski w Koszalinie. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Mater Verbi i Gryfem Zachodniopomorskim.

21 października 2018 roku został wyróżniony Nagrodą im. Kard. Nom. Ignacego Jeża. Podczas gali rozdania nagród jego prace zostały nazwane "redutami i strażnicami wspólnotowej tożsamości narodowej i chrześcijańskiej na Pomorzu Środkowym".