Gdzie pragniesz żyć?

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

dodane 14.01.2019 19:39

Nad tym, w jakim świecie warto, a w jakim nie, zastanowią się podczas ferii w Ostrowcu młodzi, którym bliska jest idea wolontariatu.

Gdzie pragniesz żyć? Young Caritas buduje w diecezji nowoczesny młody wolontariat Caritas. Zaprasza do niego młodzież, której bliska jest idea niesienia pomocy potrzebującym. Katarzyna Matejek /Foto Gość

Ferie z Young Caritas pn. "Zbudujmy lepszy świat" dedykowane są wolontariuszom ze Szkolnych Kół Caritas oraz młodzieży zgromadzonej pod szyldem Young Caritas (uczestniczącej w formacji liderów wolontariatu), a także zainteresowanym wolontariatem młodzieżowym.

W weekendowym spotkaniu mogą wziąć osoby w wieku 14-18 lat. Spotkania odbędą się w Ostrowcu, w ośrodku Caritas im. St. Liborius, w dwóch turach: od 1 do 3 lutego oraz od 5 do 7 lutego. Cena za pobyt to 10 zł (noclegi i wyżywienie). Zapisy do 30 stycznia.

Jak wyjaśnia Marlena Woźniak, koordynator Caritas, podczas weekendu młodzi będą mieli szansę zastanowić się nad przyszłością.

- Chcemy, by podczas tych dni młodzi sami pokazali nam, w jakim świecie chcieliby żyć. Będą mieli okazję poznać świadectwo wiary naszego gościa specjalnego. Mamy nadzieję, że to pomoże im zorientować się, jak mógłby wyglądać świat wokół nich. Temu będą służyły spotkania w grupach - powiedziała.

Istotą formacji Young Caritas jest budowanie nowoczesnego i skutecznego wolontariatu. Podczas ferii młodzi dowiedzą się, jak mogą łączyć z ideą i strukturami Caritas akcje, które podejmują lub planują podjąć w ramach działań szkolnych. Trzy dni spędzone w ośrodku wypoczynkowym to zatem szansa na integrację młodzieży z tą ideą.

- Zależy nam, by szkolne koła podejmowały wyzwanie formowania się w ramach Young Caritas - mówi M. Woźniak. - To szansa na to, by wyposażyć młodych w narzędzia do skutecznego wolontariatu.

Jedną z jego ważnych przestrzeni jest umiejętność rozpoznawania problemów i grup osób, do których należy dotrzeć z pomocą. Uczą się tego już niektóre zespoły i dokumentują to na filmikach, które publikowane są na fanpage'u Young Caritas DKK.

Szczegółowych informacji o feriach udziela Marlena Woźniak, tel. 500 398 444.