Więcej samolotów, więcej możliwości

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

publikacja 19.02.2019 13:06

Popularyzacja techniki wojskowej, wspieranie edukacji historycznej oraz eksponowanie unikalnych zbiorów placówek – to główne zadania, które chcą realizować razem Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Więcej samolotów, więcej możliwości Tomasz Tamborski (z lewej), starosta kołobrzeski i Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, podpisali umowę o współpracy muzealnej Karolina Pawłowska /Foto Gość

Stosowna umowa o współpracy została podpisana dzisiaj w starostwie powiatowym w Kołobrzegu.

- Współpraca będzie dotyczyć także wymiany artefaktów. Na zasadzie przekazania w depozyt moglibyśmy pokazać państwu wiele eksponatów, którymi nasze muzeum nie dysponuje, choćby samoloty MiG-21 czy bardzo mocno związany z Kołobrzegiem MiG-23, na którym latali stacjonujący w podkołobrzeskiej jednostce żołnierze radzieccy. Z kolei my także dysponujemy ciekawymi obiektami, których nie posiada nawet muzeum w Dęblinie. W Polsce jest tylko kilka egzemplarzy samolotów MiG-19 i jeden z nich znajduje się właśnie w muzeum kołobrzeskim - mówi Tomasz Tamborski, kołobrzeski starosta.

Pierwszym etapem współpracy będzie organizacja w czerwcu 2019 r. wystawy czasowej „100 lat polskiego lotnictwa wojskowego” w Rogowie. W dawnym hangarze lotniczym na powierzchni blisko 8,5 tys. m kw. powstaje kolejny oddział Muzeum Oręża Polskiego.

- Hangar w Rogowie stwarza niesamowite możliwości wystawiennicze. Cieszę się, że Muzeum Sił Powietrznych będzie wspierać misję Muzeum Oręża Polskiego i wypracowywać nowe horyzonty upowszechniania dziedzictwa kulturowego techniki wojskowej - zapewnia Paweł Pawłowski, dyrektor dęblińskiej placówki.