Bój o Kołobrzeg

Karolina Pawłowska Karolina Pawłowska

publikacja 11.03.2019 15:54

Kurort szykuje się do obchodów rocznicy walk o miasto i zaślubin z morzem. Przygotowywana inscenizacja ma szansę stać się największym tegorocznym widowiskiem historycznym w Polsce.

Już wiadomo, że w przedsięwzięciu zaplanowanym na 17 marca weźmie udział ćwierć tysiąca rekonstruktorów!

- Bój o Kołobrzeg to fenomen. Rekonstruktorzy przyjeżdżają z całej Polski. Listę chętnych do udziału w przedsięwzięciu musieliśmy zamknąć po 17 godzinach - przyznaje Łukasz Gładysiak z Muzeum Oręża Polskiego, scenarzysta widowiska.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiono szczegóły dotyczące tegorocznej inscenizacji. Oprócz żołnierzy na kołobrzeskiej plaży pokażą się też zabytkowe pojazdy. Tegoroczne widowisko obfitować będzie w artylerię. Nie zabraknie unikatów z prywatnych kolekcji, jak i ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego.

Bój o Kołobrzeg   Podczas konferencji zaprezentowano najnowszy nabytek muzeum, który także weźmie udział w przedstawieniu. Karolina Pawłowska /Foto Gość

- Nie lada gratką będzie możliwość zobaczenia w akcji najnowszego nabytku kołobrzeskiej placówki: niemieckiego działa przeciwlotniczego 2,0 cm Oerlikon Flak 29. To ciekawostka na skalę europejską - mówi Aleksander Ostasz, dyrektor MOP.

Bitwa o Kołobrzeg była największym, obok Powstania Warszawskiego, starciem miejskim z udziałem żołnierza polskiego w czasie II wojny światowej.

- Te walki miały symboliczny charakter. Mówi się, że było to Monte Cassino frontu wschodniego. W czasie blisko dwutygodniowego boju przez Kołobrzeg przewinęło się ok. 28 tys. żołnierzy polskich i radzieckich. 1200 żołnierzy Wojska Polskiego poległo lub zaginęło bez wieści. Siły niemieckie broniące miasta szacowane są na ok. 4-8 tys. żołnierzy, ale był także Volkssturm oraz kilkadziesiąt tysięcy uciekinierów. Los ludności cywilnej był największym dramatem i do tego wątku także będziemy chcieli się odwołać - mówi Łukasz Gładysiak.

Przedstawienie odbędzie się 18 marca na plaży głównej przy molo o godz. 11.

Inscenizacja to nie jedyna atrakcja zaplanowana na tegoroczne uroczystości związane z bojem o miasto. 18 marca z kołobrzeskiego dworca kolejowego odjedzie po raz pierwszy pociąg opatrzony wizerunkiem REGIObohatera województwa zachodniopomorskiego. Została nim wybrana sanitariuszka Ewelina Nowak. Przez najbliższe rok wizerunek dzielnej 19-latki, która zginęła podczas walk o Kołobrzeg ratując rannego żołnierza, będzie zdobił jeden z pociągów kursujących codziennie na trasie Kołobrzeg-Szczecin.

Bój o Kołobrzeg - Pociąg z zewnątrz będzie opatrzony plakatami, w środku zaś będzie przedstawiona historia bohaterskiej sanitariuszki. Chcemy również stworzyć w pociągu takie miejsce historyczne, w którym będziemy szerzej omawiać walki o Kołobrzeg - mówi Andrzej Chańko, dyrektor  zachodniopomorskiego oddziału Polregio Przewozy Regionalne.

Oprócz tego 18 marca odbędzie doroczne ślubowanie młodzieży Ligii Morskiej i Rzecznej. W najbliższych dniach przygotowano również szereg imprez sportowych oraz konkursów dla dzieci i młodzieży związanych z 74. rocznicą walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem w marcu 1945 r.