Wmiksować się w wiedzę. W Pile trwa XIII Festiwal Nauki

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 02.04.2019 17:23

Od 13 lat Festiwal Nauki w Pile promuje osiągnięcia naukowe i techniczne oraz dotyczące ludzkiego ciała i umysłu. W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest energia.

Wmiksować się w wiedzę. W Pile trwa XIII Festiwal Nauki Młodzi odkrywali talenty kompozytorskie tworząc utwory muzyczne na urządzeniu "Mash Machine". Katarzyna Matejek /Foto Gość

Pilanie od 2007 roku kojarzą kwiecień z Festiwalem Nauki, organizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Pile. Szeroka oferta spotkań, które w przystępny sposób wyjaśniają trudne zagadnienia, przyciąga setki dorosłych, młodzieży i dzieci.

Festiwal rozpoczęło 1 kwietnia spotkanie z Karolem Wójcickim, dziennikarzem naukowym i prezenterem telewizyjnym. Co to jest spagettifikacja i dlaczego czarna dziura jest czarna – twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage'a wyjaśniał w zadziwiająco przystępny sposób.

Drugiego dnia uczniów pilskich szkół przyciągnęła wystawa „Wmiksuj się” z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia. Na multimedialnych urządzeniach zwiedzający próbowali zrozumieć świat fizyki dźwięków: tworzyli własne kompozycje, rzucając kostkami na maszynie rozpoznającej graficzne kody QR, albo, na innej, odczuwali we własnych zębach, że dźwięk "rozchodzi się po kościach". Koordynatorka wystawy, Elżbieta Pracharczyk-Byszewska, wyjaśnia, że taki sposób prezentacji pobudza wyobraźnię. – Zabawa jest elementarnym zjawiskiem towarzyszącym życiu, dlatego umożliwia nam trafianie z naukowym przekazem do szerokiej grupy ludzi, szczególnie do najmłodszych – powiedziała. – Naszym celem jest uczenie przez doświadczenie zjawisk na własnej skórze, przeprowadzanie eksperymentów. To ważne, żeby móc podejść blisko zjawisk, dotknąć ich, poeksperymentować samemu. I dopiero wtedy wyciągnąć wnioski.

Tego typu multimedialne centra wiedzy uzupełniają według Elżbiety Pracharczyk-Byszewskiej niedostatki szkoły. – W szkołach brakuje wyposażenia, o którym już się przekonaliśmy, że rzeczywiście może zainspirować do dalszego rozwoju w kierunkach ścisłych – stwierdziła. – Nasze centrum nie tylko zaprasza do siebie zwiedzających, ale także udostępnia niektóre stanowiska nauczycielom, którzy chcą u nas przeprowadzić lekcje wpisujące się w podstawę programową.

Popularyzacja nauki w Pile to nie tylko 5 festiwalowych dni. Działająca od 8 lat przy PWSZ Akademia Młodych Odkrywców gromadzi przez 10 miesięcy kilkadziesiąt dzieci i młodzieży, rodziców, seniorów, proponując im kilkadziesiąt naukowych tematów do zgłębienia.

– Stymulujemy najmłodszych do poznawania nauki, i to tej przez wielkie "N" – mówi Emilia Lewicka-Kalka, koordynator Akademii Młodych Odkrywców. – Chodzi nam o to, by uczelnia służyła nie tylko studentom i pracownikom akademickim, ale by była otwarta dla wszystkich. Dlatego wychodzimy z wiedzą poza jej mury.

Festiwal potrwa do piątku 5 kwietnia. Kolejne dni to wydarzenia sportowe, zabawy z językami obcymi oraz przedsięwzięcia pod hasłem "Nauka z przymrużeniem oka". – Poprzez eksperymenty chemiczno-fizyczne ukazujemy świat nauk ścisłych. W sposób przystępny udowadniamy, że nie jest on hermetycznym tworem. Wystarczy go odpowiednio przedstawić, by zachęcić do zgłębiania tych dziedzin nauki – wyjaśnia Aleksandra Fabisiak, rzecznik prasowy PWSZ.

Energia dotyczy również dziedziny medycyny, toteż kształcący się na PWSZ w kierunku pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego i kosmetologii wykorzystają nowoczesny sprzęt w Centrum Symulacji Medycznych i pomogą pilanom zrozumieć, w jaki sposób funkcjonuje organizm ludzki.

W kolejnych dniach festiwalu odbędzie się widowisko znanej już w Pile rumuńskiej grupy Asociata Pentru Istorie Vie Garda Apulum, prezentującej starożytny taniec i walki gladiatorów (pokazy 4 kwietnia o 12.30 i 18.30 na placu PWSZ).

– Wydarzeń rozproszonych w czasie tych pięciu dni jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie – podsumowuje Aleksandra Fabisiak.