Remont DSM na półmetku. Będzie komfortowo

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

publikacja 20.05.2019 17:33

Rozbudowa koszalińskiego Domu Samotnej Matki przebiega zgodnie z harmonogramem. Przyszłe mieszkanki otrzymają nie tylko nowe pomieszczenia, ale i całkowicie nowe wyposażenie ośrodka. Nawet sztućce.

Prace remontowo-budowlane w należącym do Caritas budynku przy ul. Wojska Polskiego rozpoczęły się w lutym br. i jak podkreślił ks. Tomasz Roda, dyrektor koszalińskiej Caritas podczas konferencji prasowej, która odbyła się 20 maja na dziedzińcu DSM, harmonogram robót idzie zgodnie z planem.

W budynku adaptowano poddasze, obecnie zaś otrzymuje on nową elewację. Wewnątrz wyodrębniono pomieszczenia socjalne i mieszkalne (8 pokoi - każdy dla 2 matek z dziećmi, oraz jeden mogący przyjąć matkę również z jej starszymi dziećmi; ponadto 4 pokoje dla sióstr opiekujących się placówką).

Romuald Wanowicz prezes firmy wykonującej remont, poinformował, że rozpoczyna się etap prac wykończeniowych. Do pokonania są natomiast trudności techniczne związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym oraz budowa windy osobowej przylegającej do ściany zewnętrznej budynku.

Zakończenie remontu powinno nastąpić do końca listopada br. Wykonawca liczy, że uda mu się ten termin przyspieszyć.

Przyszłe mieszkanki otrzymają nie tylko nowe komfortowe pomieszczenia z łazienkami, a także z dostępnymi na każdym poziomie aneksami kuchennymi (poza znajdującą się na parterze kuchnią), ale i całkowicie nowe wyposażenie ośrodka, od mebli i sprzętu AGD, po sztućce. Jednak będą to pomieszczenia skromne (niektóre o powierzchni 8, 10, 12 metrów kw.).

Ks. Roda zaznaczył, że dbałość o placówkę jest formą wdzięczności św. Janowi Pawłowi II, ponieważ koszaliński DSM przed 28 laty (1 maja 1991 r.) został sprezentowany przez miasto Koszalin odwiedzającemu je wówczas papieżowi. - To jest jedyny dom samotnej matki nie tylko w  diecezji, ale i na środkowym Pomorzu – mówi ks. Roda – a powstał w tym celu, by także tutaj chronione było życie od samego poczęcia. Po 28 latach go remontujemy, rozbudowujemy, a także rozwijamy jego zadania. Projekt rewitalizacyjny zakłada bowiem, że będzie tu realizowana aktywizacja zawodowa mieszkanek. W ten sposób miesiące ich pobytu pod tym dachem pomogą młodym matkom w powrocie do społeczeństwa i wyposażą w konkretne umiejętności zawodowe, np. pracownika biura, sklepu, kwiaciarni.

S. Barbara Wilkowska, kierownik DSM przypomina, że przez 28 lat funkcjonowania domu pomoc otrzymało tu 600 matek i 640 dzieci, w tym 300 urodzonych w czasie pobytu matki w tej placówce Caritas. Nadto dwoje dzieci znalazło schronienie w oknie życia: Gabriel i Maria Zofia.

Zainteresowanie pobytem w DSM nie słabnie. – Widzę, jak bardzo potrzebny jest ten dom. Od stycznia otrzymaliśmy 8 zapytań o możliwość zamieszkania w nim. Niestety, nie możemy zapewnić pobytu tym paniom, wskazujemy im w zamian najbliższe takie domy, w Gdańsku Matemblewie i Szczecinie Karwowie.

Caritas wciąż poszukuje środków na wykończenie inwestycji. Rozbudowę DSM można wesprzeć w ramach zbiórki internetowej lub biorąc udział w wydarzeniu charytatywnym – spektaklu teatralnym „Dulscy” na motywach tragifarsy Gabrieli Zapolskiej w wykonaniu młodzieży z Prywatnego LO w Szczecinku. Spektakl odbędzie się 2 czerwca o godz. 18 w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Wejściówki w cenie 20 zł są dostępne w sekretariacie Caritas na ul. Domina 8.