Na Górze Chełmskiej odbył się 2. Dzień Kultury dla Góry

ks. Wojciech Parfianowicz ks. Wojciech Parfianowicz

publikacja 14.07.2019 19:05

Wydarzenie zgromadziło przy sanktuarium i budowanym obok wieży widokowej Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznym sporo mieszkańców Koszalina oraz przyjezdnych z innych stron diecezji.

Na Górze Chełmskiej odbył się 2. Dzień Kultury dla Góry Budowa Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego na Górze Chełmskiej. ks. Wojciech Parfianowicz /Foto Gość

Siostry szensztackie organizują różne wydarzenia kulturalne, aby propagować ideę budowy Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego na Górze Chełmskiej oraz zbierać pieniądze na ten cel.

Tegoroczny Dzień Kultury dla Góry rozpoczął się Mszą św. o godz. 12, której przewodniczył ks. January Żelawski z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, autor przewodników po sanktuariach maryjnych. Po Eucharystii prezydent Koszalina Piotr Jedliński otworzył część kulturalną wydarzenia.

W ramach "Kiermaszu talentów" na scenie ustawionej na parkingu obok budowy wystąpiły dzieci z MiniStudia Piosenki i Poezji, działającego przy Centrum Kultury 105 w Koszalinie, przedstawiciele Szkoły Tańca "Astra", a także grająca na skrzypcach s. Zoja Dombrowska.

2. Dzień Kultury dla Góry - s. Zoja Dombrowska wykonuje fragment motywu z filmu "Misja".
Gość Koszalińsko-Kołobrzeski

Na specjalnie przygotowanych stoiskach, oprócz gastronomii, można było kupić ręcznie wykonane przez siostry oraz ich rodziny i przyjaciół ozdoby wielkanocne i bożonarodzeniowe, a także inne pamiątki związane z Górą Chełmską.

Uczestnicy wydarzenia mogli też wziąć udział w loterii fantowej. Organizatorzy przygotowali 2 tys. losów. Każdy z nich wiązał się przynajmniej z drobnym upominkiem. Można też było wygrać urządzenia gospodarstwa domowego, maskotki czy choćby wizytę u fryzjera albo bony na lody.

Siostry przygotowały też specjalne stoisko dla dzieci, przy którym mogły one własnoręcznie, pod okiem jednej z sióstr, wykonać m.in. aniołki czy mebelki dla lalek.

Swoje obrazy zaprezentowała też pilska malarka Małgorzata Borsukiewicz. Prace można było nie tylko podziwiać, ale także kupić.

Całkowity dochód z kiermaszu przeznaczony zostanie na budowę Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego, które uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć od zewnątrz.

- Budowa jest w tej chwili w stanie surowym zamkniętym. Trwają prace nad infrastrukturą zewnętrzną, na którą składają się m.in. balustrady, podjazdy dla wózków, schody - mówi s. Eligia Pawlisz.

Trudno powiedzieć, kiedy budowa zostanie całkowicie zakończona. Być może uda się oddać budynek do użytku w roku 2021. Na pewno potrzeba na ten cel jeszcze kilku milionów złotych.

Uczestnicy 2. Dnia Kultury dla Góry przyznają, że Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne jest w tym miejscu potrzebne.

- Bardzo lubię tu przychodzić, nie tylko wtedy, kiedy są jakieś uroczystości. Cieszę się, że sanktuarium się rozbudowuje - mówi pani Marianna z Koszalina. - To bardzo potrzebna inwestycja. Sporo jest tutaj ludzi przyjezdnych. Dobrze, żeby mieli gdzie chwilę odpocząć, coś zjeść. Trzeba tę budowę wspomóc - dodaje pani Elżbieta, również koszalinianka. - To jest wyjątkowe miejsce. Przychodzę tu od dzieciństwa. Myślę, że to centrum przyciągnie nie tylko wiernych, ale też po prostu turystów. Dobrze, że powstaje - uważa pani Marta z Koszalina.

Dzień Kultury dla Góry zakończył się "Hołdem Królowej Przymierza". Po Koronce do Bożego Miłosierdzia obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w procesji został przeniesiony na scenę. Tam koszalińska poetka Krystyna Pilecka czytała wiersze o tematyce maryjnej, przeplatane fragmentami utworów muzyki klasycznej wykonywanych przez s. Zoję Dombrowską oraz Violettę Milkę.

Patronat nad wydarzeniem sprawował "Gość Niedzielny".